Niet gamen kan uw gezondheid schaden: een wetenschapper spreekt

actua Dinsdag 9 februari 2010 - 10u29, door (bov)

Voor een habbekrats kon u deze week bij uw lijfblad de topgame 'Assassin's Creed' op de kop tikken. 't Is een teken des tijds: games zijn allang niet meer het exclusieve domein van nerds en eenzaten wier innigste relatie die met de pizzakoerier is. Volgens het Nationaal Gaming Onderzoek 2009 kan zo'n 67 procent van de Belgen met een internetverbinding zich geen probater middel tegen acute verveling bedenken.

19551_games-186.jpg

Jan Van Looy, researcher aan de Onderzoeksgroep voor Media & ICT en de Universiteit Gent, weet er alles van.

"'Laat je opereren door gamende chirurgen: die hebben een veel vastere hand'"

Jan Van Looy «Gaming wordt vaak gezien als een recent fenomeen, maar de eerste experimentele spelletjes dateren al van de jaren vijftig. Van de Amerikaanse universiteiten zijn ze verhuisd naar de lunaparken, vervolgens naar de huiskamer, en nu ook naar mobiele toestellen.

»De gamers zelf zijn mee geëvolueerd. Eerst had je een subcultuur van nerds, nu is gamen mainstream. Een hobby voor jongens, meisjes én volwassenen. Heel wat volwassenen van nu zijn ook al opgegroeid zijn met games, waardoor de gemiddelde leeftijd van de gamer pijlsnel de hoogte ingaat.

»Anno 2010 worden er meer games verkocht dan cd's. En omdat de gameverkoop elk jaar nog met 10 à 15 procent groeit, zullen er binnenkort ook meer games dan dvd's aan de man gebracht worden.»

HUMO Gaming is ook een sociaal gebeuren geworden.

Van Looy «Eigenlijk is het zelfs nooit een echt asociale bezigheid geweest. Met z'n tweetjes op één machine spelen kon al vrij snel. Later werd er online gespeeld: in - even ademhalen! - massively multiplayer online role-playing games als 'World of Warcraft' speel je met honderden of duizenden tegelijk. Je kán die games zelfs niet alleen spelen: je moet je verenigen om de queesten tot een goed einde te brengen, en de zogenoemde gildes in dat spel zitten sociaal complex in mekaar.

»Nog recenter - en momenteel echte rages - zijn het partygamen en de social games. De eerste term slaat op feestjes waarbij een groep jongeren samenkomt om te gamen, net zoals ze vroeger gezelschapsspelletjes speelden, met een hapje en een drankje erbij. Omdat je bij de Wii-console ook gebruikmaakt van attributen - stuurwielen, pistolen, tennisrackets, muziekinstrumenten... - hebben de spelers die niet aan de beurt zijn ook wat om naar te kijken: een belangrijke factor in het succes van die party's.

»Social games zijn de kleine spelletjes die je op socialenetwerksites als Facebook kan spelen.»

HUMO Zoals 'FarmVille', waarin je een boer speelt die zijn boerderij moet onderhouden: met 72 miljoen accounts zou dat intussen zelfs de populairste game ter wereld zijn.

Van Looy «Ja. Op socialenetwerksites wordt tegenwoordig zelfs vooral gegamed. Niet verwonderlijk: wie ziet dat zijn vrienden in een spelletje verwikkeld zijn, krijgt vlug zin om mee te doen.»

HUMO Is het door die sociale component dat zoveel vrouwen aan het gamen slaan? In sommige leeftijdscategorieën is de man-vrouwverhouding zelfs fiftyfifty.

Van Looy «Ik denk van wel. Vóór het succesvolle 'The Sims' - waarin je met een virtueel personage een gezin moet stichten en verzorgen - gameden tienermeisjes nauwelijks. Sindsdien worden er typische meisjesgames gemaakt, die allemaal op dat zorgende aspect gericht zijn. Enerzijds houdt de gamemarkt nogal vast aan de traditionele rollenpatronen, anderzijds blijken de meeste meisjes zich ook gewoon niet aangetrokken te voelen tot shooters.

»Bij volwassen vrouwen zijn vooral casual games bijzonder populair: puzzelspelletjes als 'Bejeweled' of 'Tetris', die je tussendoor even kan spelen. 'Tetris' is altijd al meer door vrouwen dan door mannen gespeeld. Ze hebben dat al proberen te verklaren door te stellen dat het 'opruimen' van die blokjes aantrekkelijk is voor huisvrouwen, maar bij die vrij seksistische verklaring sluit ik me niet aan.»

HUMO Opvallend: gamende vrouwen besteden wel vijf uur per week aan hun hobby.

Van Looy «Er zijn er inderdaad heel wat die dagelijks een uurtje 'Tetris' of 'Bejeweled' spelen.»

HUMO Ik las ook ergens dat gamende vijftigplussers er meer tijd steken dan in tijdschriften lezen.

Van Looy «Dat wist ik nog niet, maar ik sluit het zeker niet uit. Die braintrainers van Nintendo (bekend van de reclamespots me Nicole Kidman, red.) hebben heel handig op dat publiek ingespeeld. In rusthuizen is er ook promotie gevoerd voor spelletjes waarbij je moet bewegen.»

Humo 3623 09/02/2010

Verschenen in:

HUMO van dinsdag 9 februari

Nr. 3623

Neem een abonnement

2 reacties

reageer ook 

Zondag 28 februari 2010 - 15u28

Maurice

Het betaald voor Assassin's Creed bij de Humo te krijgen en heb het al twee keer opnieuw geinstalleerd ondertussen. Het weigert te werken, krijg de melding : Dit programma reageert niet meer. Valt hier een mouw aan te passen ?

 

Woensdag 10 februari 2010 - 20u14

Y_Y

Toen ik het artikel aan m'n ouders liet lezen, en er over met hen overlegde reageerden ze net zoals gezegt. Er is waarlijk een generatie kloof tussen deze generatie en de vorige. In nederland hebben ze wellicht een jonger bestuur.

 

Reageer ook

Humo login:

(wordt nooit getoond)

Of login met facebook:

Deze week in Humo

deze week rss op actua
lezersbrieven op actua
uitlaat op actua

Vorige HUMO's

Cover 3742 22/05/2012Cover 3741 15/05/2012Cover 3740 08/05/2012Cover 3739 30/04/2012Cover 3738 24/04/2012Cover 3737 17/04/2012
abo op actua

Jouw aanraders

Humo's pinterest Humo's Pinterest

A Choreographer's Sc
Babel (Words) in DeS
Kunstenfestivaldesar
Photo-rock in Cinema
Laurie Anderson, eeg
Brussels Express - e

nieuws op twitter

Naar twitter
vrtderedactie profile

vrtderedactie"Verfoeilijke daad van het Syrische regime": De moordpartij waarbij 90 mensen -onder hen 32 kinderen- zijn gedoo... bit.ly/LpM2AU8 minutes ago · reply · retweet · favorite

Nieuwsblad_be profile

Nieuwsblad_beIris werd voorlaatste in eerste halve finale fb.me/2aGNXdc8G11 minutes ago · reply · retweet · favorite

vandaag_be profile

vandaag_beRussische violist Baranov wint Koningin Elisabethwedstrijd bit.ly/LSEjh2 #vandaag_be13 minutes ago · reply · retweet · favorite

Nieuwsblad_be profile

Nieuwsblad_beEen huwelijk met alles erop en eraan fb.me/1po0TGRRT49 minutes ago · reply · retweet · favorite

demorgen profile

demorgenIndonesische organisatoren cancelen concert Lady Gaga bit.ly/KEM3QMabout 1 hour ago · reply · retweet · favorite

demorgen profile

demorgenDavid Beckham moet 40 procent salaris inleveren bit.ly/KEM3QKabout 1 hour ago · reply · retweet · favorite

demorgen profile

demorgenHistorisch slagschip USS Iowa begonnen aan laatste reis bit.ly/LSu2S2about 1 hour ago · reply · retweet · favorite

demorgen profile

demorgenRussische consul-generaal stort te pletter tijdens bbq bit.ly/LGi0Z42 hours ago · reply · retweet · favorite

demorgen profile

demorgenEvacuatie van half miljoen varkens in Chili bit.ly/KEzAwd2 hours ago · reply · retweet · favorite

demorgen profile

demorgenVier doden bij ontploffing van Japanse tunnel in aanbouw bit.ly/KEzzsp2 hours ago · reply · retweet · favorite

demorgen profile

demorgenOok Europa veroordeelt bloedbad in Houla bit.ly/KEq1O63 hours ago · reply · retweet · favorite

demorgen profile

demorgenFietser aangereden en doodgeschoten in LA bit.ly/LSaU6L4 hours ago · reply · retweet · favorite

demorgen profile

demorgenAustalisch leger screent seksleven van recruten bit.ly/Ksv4zV4 hours ago · reply · retweet · favorite

demorgen profile

demorgenDuizenden vrouwen lopen Braziliaanse SlutWalk bit.ly/KQViLS5 hours ago · reply · retweet · favorite

demorgen profile

demorgenOlivier Guillon wint Global Champions Tour Wiesbaden bit.ly/KQQI085 hours ago · reply · retweet · favorite

demorgen profile

demorgenRus Andrey Baranov wint Koningin Elisabethwedstrijd bit.ly/LoPeMU5 hours ago · reply · retweet · favorite

demorgen profile

demorgenKim Huybrechts sneuvelt in kwartfinales Players Championship darts 5 bit.ly/LoJJxX6 hours ago · reply · retweet · favorite

demorgen profile

demorgenClinton veroordeelt gruweldaden in Houla bit.ly/KQMbL96 hours ago · reply · retweet · favorite

vrtderedactie profile

vrtderedactieFavoriet Baranov wint de Elisabethwedstrijd: Na zijn sterke versie van het concerto van Sjostakovitsj donderdag ... bit.ly/JWPIep6 hours ago · reply · retweet · favorite

vrtderedactie profile

vrtderedactieIris eindigt voorlaatste in eerste halve finale: Na de finale zijn de punten van de halve finales bekendgemaakt.... bit.ly/KE1gRZ6 hours ago · reply · retweet · favorite

fotospecials op actua

Schrijf je in op Humo's wekelijkse nieuwsbrief!

Wil je als eerste op de hoogte zijn
van wat er leeft op Humo.be?
Vul hier je e-mailadres in:

Uitlaat

Koers op tv

Als ze nu nog ene keer 'Buren' durven te verzetten voor die apothekers op hun veloke, terwijl er amper 3000 man naar Canvas kijkt omdat ze peizen dat ze slimmer zijn dan de anderen, krijg ik floeren kloten.

De Jakke

 

Specialiteiten

Frank Raes stelt de spelers voor tijdens België-Montenegro: "Dat is zo'n beetje de specialiteit van Courtois, de nul houden." Zo ken ik nog wel mensen met specialiteiten, van de Uitlaatcommentator bijvoorbeeld: commentaar geven. Of Jeroen Brouwers: boeken schrijven.

Hannibal

 

Googleman

De stem van Googleman, dat is toch gewoon Dams uit Witse?

Sherlock