Margin Call

filmreviews Maandag 23 januari 2012 - 14u53, door (es)

U heeft stilaan uw buik vol van de financiële crisis? Wel, wij ook – zeker sinds we vorige maand één van onze vier Ferrari Testarossa’s hebben moeten verkopen (de gele). Toch zou u eens moeten gaan kijken naar ‘Margin Call’, een uitstekende crisisthriller die in alle opzichten een triple A-rating verdient.

margincall

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Het verhaal begint aan de vooravond van de crash, in de cleane kantoren van een investeringsbank in New York, waar traders met opgerolde hemdsmouwen naar flikkerende tabellen en grafieken zitten te turen (de naam van het bedrijf wordt niet genoemd, maar Lehman Brothers spookt de hele tijd door het hoofd).

Na de werkuren, terwijl zijn collega’s in de bar de stress van zich af staan te feesten, opent een nablijver (Zachary Quinto) een USB-stick die hem eerder op de dag werd toegespeeld door een ontslagen werknemer (Stanley Tucci). Het ding spuwt schokkende informatie: de bankaandelen zijn waardeloos, een wereldwijd financieel armageddon dreigt. De nablijver verwittigt zijn chef (Paul Bettany), die er op zijn beurt zijn baas (Kevin Spacey) bij sleurt – en zo begint een lange, vreemde nacht vol ontzetting, verslagenheid en paniekerig topoverleg.

Doorheen de plot loopt ook een goeie running gag: telkens wanneer iemand probeert uit te leggen wat er nu precies is foutgelopen — er is sprake van cdo’s, hypotheken, speculatie — is er wel iemand die reageert met: ‘Even in klare taal!’, of: ‘Doe alsof je tegen een kind spreekt!’

Misschien hadden ze er Morpheus even bij moeten roepen: wie in heldere bewoordingen de Matrix kan uitleggen, kan zeker ook de crisis toelichten. Ondanks het vaak ondoordringbare taaltje van de personages, hang je van de eerste tot de laatste minuut aan hun lippen — met dank aan de schitterende vertolkingen van vooral Bettany en Spacey (ook Demi Moore en de fantastische Jeremy Irons maken hun opwachting).

Een pluim voor debuterend regisseur J.C. Chandor: hij laat zijn personages als drooggelegde kwartaaldrinkers ronddwalen in een bevreemdende vóór-de-apocalyps-atmosfeer, en dringt in de loop van de nacht diep door in hun meedogenloze, bijna psychopathische geesten.

Bettany heeft uiteindelijk de beste regel: ‘Deze crisis was alleen maar mogelijk omdat de mensen nu eenmaal als koningen willen leven; omdat ze in auto’s willen rijden en in huizen willen wonen die ze eigenlijk niet kunnen betalen. En wij maken het mogelijk.’ Waar is het nummer van onze Ferrari-dealer?

Bekijk de trailer:

0 reacties

reageer ook 

Reageer ook

Humo login:

(wordt nooit getoond)

Of login met facebook:

Deze week in Humo

filmreviews

filmreviews - Archief

Zoeken in filmreviews:

Alfabetisch overzicht:

btn

Meest gelezen

Tv-tips voor vanavond

Toppers

Reacties en commentaren

vlaamse-tv-zenders op twitter

Naar twitter
discoverybe profile

discoverybeRichard, Aaron en het team restaureren in Fast N' Loud een Chevy Fleetmaster uit 1948. Nu op Discovery Channel! Wat vind jij van deze Chevy?2 hours ago · reply · retweet · favorite

Meest bekeken tv-programma's

 De week van 17 mei - 24 mei.

 
  • THUIS

    1.000.070

  • HET 7 UUR-JOURNAAL

    950.629

  • IEDEREEN BEROEMD

    903.926

  • TEN OORLOG

    809.671

  • DE NEUS VAN PINOKKIO

    793.021

  • FLIKKEN MAASTRICHT

    748.948

  • THE VOICE VAN VLAANDEREN

    738.741

Jouw aanraders

De website van Humo maakt gebruik van cookies.   Meer info   Deze melding niet meer weergeven