Couchsurfing: Arnon Grunberg logeert bij u thuis!

humo-archief Dinsdag 9 september 2008 - 12u00

'Couchsurfing' is een rage: op couchsurfing.com staan al meer dan 710.000 surfers uit 232 landen geregistreerd die hun keukenvloer, slaapmatje, sofa of bed gratis ter beschikking stellen van wildvreemden uit de hele wereld. Arnon Grunberg nam de proef op de som en zette zijn bevindingen op papier: 'Dit waren de gelukkigste dagen uit mijn leven.'

13559_GrunbergCouchsurfing.jpg

Videoverslag

Bekijk de video met het sfeerverslag van Arnon Grunberg op bezoek bij z'n bank-aanbieders

"'Leven is: snuffelen in andermans spulletjes'"

Berlijn: contact

In de winter van 2007 hoorde ik voor het eerst over couchsurfing. Het komt erop neer dat je gratis bij vreemden overnacht. De site www.couchsurfing.com brengt mensen die een bed zoeken en zij die een bed aanbieden nader tot elkaar.

Ik kom graag bij de mensen thuis, ik beleef er plezier aan om onder hun douche te gaan staan. Maar ik wil bij voorkeur binnen achtenveertig uur weer zijn verdwenen. Een bed met toekomst is een lijkenkist.

Daarom ben ik gaan couchsurfen.

Wat ik doe, doe ik om te leren leven. Leren is kijken hoe anderen het doen. Leren is snuffelen in andermans spulletjes.

Om het zekere voor het onzekere te nemen besluit ik deze reis met mijn vriend Sander te ondernemen. Mensen kunnen agressief worden. En wie het beest in de ander vreest, moet het ook in zichzelf vrezen.

Gratis blijkt een ondergeschikt aspect van het couchsurfen. De aantrekkingskracht zit in het contact. Waaraan ik moet toevoegen dat voor de meeste mensen contact niet per definitie erotisch is.

Het eerste bed staat in Berlijn, in het huis van Guy en Marianne in de Manfred von Richthofenstraße.

Guy is een Franstalige Canadees die van donker bier houdt, volgens de site. Wie Marianne is zal moeten blijken.

Bij aankomst blijkt Marianne een meisje van 21 in sobere kleding, ook zij komt uit het Franstalige gedeelte van Canada. Ze is in Berlijn om Duits te leren.

Maar nergens een Guy te bekennen. Wel ruim vijftig lege bierflesjes in de keuken.

Op de vraag wanneer Guy thuiskomt, antwoordt Marianne: 'Het kan laat worden.'

Er blijkt nog een andere Marianne tijdelijk in het appartement te verblijven die Marianne deux wordt genoemd.

Ik zeg: 'Ik ben zo terug. Ik moet nog een handdoek kopen.'

Op meer dan een bed mag je niet rekenen.

Om zeven uur verschijnt Marianne deux. Eveneens afkomstig uit het Franstalige gedeelte van Canada. Marianne deux zegt dat ze gelukkig is.

Guy blijft spoorloos.

Rond middernacht bieden Sander en ik aan om in de woonkamer op de grond op een matje te gaan liggen, opdat Marianne deux het bed heeft.

Aan de muur foto's van de blonde verpleegster van wie dit appartement eigenlijk is. Eerst ging ze naar India, toen naar Zwitserland.

Broederlijk liggen we met zijn drieën naast elkaar.

Er wordt nog Frans gesproken, maar ik kan me niet meer op de werkwoordstijden concentreren.

Les één van het couchsurfen: mensen maken gebruik van wat op hen afkomt. Stel geen vragen. Vragen dragen niet bij aan geluk.

 

Lees het volledige artikel vanaf dinsdag 9 september in Humo 3549

Humo 3549 09/09/2008

Verschenen in:

HUMO van dinsdag 9 september

Nr. 3549

Neem een abonnement

1 reactie

reageer ook 

Vrijdag 27 februari 2009 - 12u57

Coen van Dam

Goed stukje ! Haha "Een bed met toekomst is een lijkenkist." Meesterlijke uitspraak van Grunberg!

 

Reageer ook

Humo login:

(wordt nooit getoond)

Of login met facebook:

Deze week in Humo

promobtn ipad

Vorige HUMO's

Cover 3727 07/02/2012Cover 3726 30/01/2012Cover 3725 24/01/2012Cover 3724 17/01/2012Cover 3723 10/01/2012Cover 3722 03/01/2012

Schrijf je in op Humo's wekelijkse nieuwsbrief!

Wil je als eerste op de hoogte zijn
van wat er leeft op Humo.be?
Vul hier je e-mailadres in:

Jouw aanraders