
Vorige week, niet eens halverwege het jaar, was het al prijs: in Haren, onder de rook van Brussel en Vilvoorde, werd de alarmdrempel voor fijn stof overschreden. Het is maar een kwestie van weken of hetzelfde gebeurt in de meetpunten van Roeselare en Marchienne-au-Pont, nabij Charleroi. En daarna volgen ongetwijfeld nog tientallen andere gemeenten en steden - twee derde van de meetpunten in dit land zit boven de limiet. In de strijd tegen fijn stof is België de slechtste leerling van de klas.
"'Er ís geen veilige drempel voor fijn stof'"
Ons land heeft een reputatie inzake luchtverontreiniging te verdedigen. In België werd, nu bijna tachtig jaar geleden, voor het eerst bewezen dat mensen kunnen doodgaan aan ongezonde lucht. Het was de winter van 1930 en de Maasvallei tussen Luik en Hoei, één van de meest geïndustrialiseerde gebieden ter wereld, zat dagenlang gevangen in een grote gifwolk: er vielen drieënzestig doden. Ben Nemery, professor toxicologie aan de K.U.Leuven, en zijn medewerker, epidemioloog Tim Nawrot, hebben het onderzoeksrapport dat indertijd over de giframp is verschenen grondig uitgeplozen.
Lees het volledige artikel in Humo 3533
Forumvraag: Maakt u zich zorgen over fijn stof?
Wetenschappers aan de K.U. Leuven hebben berekend dat ieder jaar 630 Vlamingen het leven laten ten gevolge van de kleinste stofdeeltjes in de lucht. Veel maatschappelijke impact heeft het probleem vooralsnog niet, al is er steeds meer kritiek te horen op het hoge aantal dieselwagens in België. Ook op ons forum. Meng u in het debat!
Hoe zit het met de lucht in uw buurt? Enkele links
Een luchtje scheppen? Eén adres voor al uw vragen over de luchtkwaliteit in België: irceline.be, de site van IRCEL-CELINE (Intergewestelijke Cel voor het Leefmilieu). Tot voor kort liet de cel voornamelijk van zich horen op hittedagen, wanneer het ozonalarm werd afgekondigd. Ook op de website van de VMM (Vlaamse Milieumaatschappij) vind je meer informatie. Niet alleen over de luchtkwaliteit maar ook over andere milieuthema's.
De irceline-site is niet de meest groovy pagina op het internet - wat had u verwacht van een intergewestelijk instituut? - maar u kunt er wel in één oogopslag de luchtkwaliteit in Vlaanderen, Brussel en Wallonië overschouwen aan de hand van de luchtluchtkwaliteitsindex, een cijfer tussen 1 (uitstekend) en 10 (zeer slecht). De luchtkwaliteitsindex houdt rekening met de vervuiling van de omgevingslucht met SO2 (zwaveldioxide), NO2 (stikstofdioxide), O3 (ozon) en de PM10 (fijn stof).
Hoeveel fijn stof hangt er op dit moment in uw buurt rond? Irceline toont u de actuele PM-concentraties in een 50-tal meetstations verspreid over het land en ook de gemiddelde vervuiling over een langere periode.
Wie graag dieper op de materie ingaat, kan er ook rapporten nalezen, zoals een evaluatie van de recente smogepisode (fijn stof) van 18 tem 20 februari, of de ozonschommelingen tijdens de voorbije zomer.
Radiofragment: Dedecker rijdt los door smoglimiet
Een luisteraar van Studio Brussel heeft vorig jaar tijdens het smogalarm op de E40 tussen Drongen en St-Denijs-Westrem een auto met nummerplaat P71 zien rijden die, volgens de luisteraar, minstens 115 km/uur reed. Achter het stuur zat niemand minder Jean-Marie Dedecker. Tomas De Soete confronteert hem met z'n gedrag.
Get the Flash Player to see this player.
































6 reacties
reageer ookLucie Aben
Zondag 8 juni 2008 - 13u39
Ik ben reeds ettelijke jaren aan het werken rond effecten van milieuverontreiniging op gezondheid. Ik heb met aandacht het artikel gelezen deel 2 over fijn stof en de Lange Wapper. Ik kan alleen maar zeggen dat de mensen die geïnterviewd zijn goed weten waarover ze praten. Ik heb zelf het MER eens gelezen rond de aanleg van de Lange Wapper, discipline mens over de impact van fijn stof veroorzaakt door de Lange Wapper op de menselijke gezondheid. Het deel discipline mens moet geschreven worden door een expert op gebied van milieu & gezondheid. Deze experts worden normaal gezien erkend door de Vlaamse overheid, milieu en Toezicht Volksgezondheid. Het is onvoorstelbaar hoe gebrekkig dat deel over menselijke gezondheid geschreven is. De auteur heeft gelijk als hij schrijft dat 10 ppm deeltjes niet voornamelijk uitgestoten worden door het verkeer. MAAR De auteur vergeet er wel bij te zeggen dat er ook deeltjes zullen uitgestoten worden die kleiner zijn dan 10 ppm en die veel gezondheidsschadelijker zijn en WEL voornamelijk uitgestoten worden door verkeer. Iedereen die een beetje kan surfen en naar fijn stof zoekt kan zelf die informatie vinden op het internet. M.a.w. hoe kan een zogenaamde "expert" zo'n onvolledige visie geven op de fijn stof problematiek. Iedereen die kan lezen en schrijven kan dit beter. Een andere vraag die ik stel is: Hoe komt het dat de Vlaamse overheid, Toezicht Volksgezondheid die de MERs moet nalezen "discipline mens" op hun gezondheidseffecten, deze blunders van jewelste niet hebben opgemerkt en gereageerd? Hierbij nog enkele reacties op voorgaande lezersmails: Brammelo 9:52: Het is niet alleen op Europees niveau dat er moet gewerkt worden. De gezondheidsschade die wij veroorzaken naar andere landen toe, is veel groter dan de gezondheidsschade die andere landen veroorzaken naar ons toe op gebied van fijn stof. De door ons veroorzaakt effecten reiken tot aan de scandinavische landen. Dus, er moet op elk niveau gewerkt worden om het fijn stof naar beneden te halen. "Boudhie" heeft gelijk, iedereen moet zijn steentje bijdragen Meer info kan men lezen in het MIRA-rapport Vlaanderen dat elk jaar wordt uitgegeven en ook downloadbaar is via internet
boudhie
Zondag 25 mei 2008 - 19u03
boudhie De heer Jean-Marie Dedecker is parlementair en heeft dus een voorbeeld functie, maar het is er een van de wet telt voor een ander maar niet voor mij, en heeft dus niks met verklikkerij te maken. En als iedereen steeds maar de paraplu opendoet dan zal er ook niets veranderen. Wat van wezenlijk belang is: gaat geld voor alles (de commerce, grof geldgewin, elk voor zichzelf) of tellen er nog andere zaken,ook als ze geld KOSTEN, mag gezondheid voor iedereen wat kosten? Zekerlijk dient er een europeese wetgeving dienaangaande te worden verwezentlijk als eerste stap en terzelfdertijd mondial. Als iedereen zijn steentje bijdraagt moet er iets ten goede veranderen.
brammelo
Zondag 25 mei 2008 - 09u52
De Morgen, 23 mei: "Meer dan 70 procent van het in Vlaanderen aanwezige fijn stof is immers afkomstig uit het buitenland." Link naar het artikel: http://www.demorgen.be/dm/nl/989/Binnenland/article/detail/287631/2008/05/23/Meer-verkeer-verpest-verbetering-Gentse-luchtkwaliteit.dhtml Op basis van dat getal moet je besluiten dat wanneer we in Vlaanderen onze fijn-stof-uitstoot tot nul terugbrengen, we nog altijd fijn-stof-waarden halen die 70% bedragen van het huidige peil. Het gaat hier over "Poussière sans frontières", we kunnen dit alleen oplossen op een Europees niveau.
brammelo
Zondag 25 mei 2008 - 09u50
De Morgen, 23 mei: "Meer dan 70 procent van het in Vlaanderen aanwezige fijn stof is immers afkomstig uit het buitenland." Link naar het artikel: http://www.demorgen.be/dm/nl/989/Binnenland/article/detail/287631/2008/05/23/Meer-verkeer-verpest-verbetering-Gentse-luchtkwaliteit.dhtml Op basis van dat getal moet je besluiten dat wanneer we in Vlaanderen onze fijn-stof-uitstoot tot nul terugbrengen, we nog altijd fijn-stof-waarden halen die 70% bedragen van het huidige peil. Het gaat hier over "Poussière sans frontières", we kunnen dit alleen oplossen op een Europees niveau.
DAXFERRE
Woensdag 21 mei 2008 - 20u43
Schaf alle zware firmawagens met bijhorende gratis tankkaart af en de vervuiling zal al drastisch verminderen , zeker in het weekend.
dsr
Woensdag 21 mei 2008 - 12u34
Voor wanneer een verantwoordelijk politiek beleid. Alert Service van de Europese Commissie steld vast dat zo weinig als 1 uur Diesel emmissies inademen de men,sen voorbestemd voor hart- en bloedvaatproblemen. De Europese Commisie voorziet 272-tot 348 000 vrogtijdige sterfgevallen in Europa. Dat kost ongeveer 609 miljard Euro elk jaar aan de het volksgezonheid budget, voor België zo'n +/- 22 miljard elk jaar. Het is dus hoog tijd dat onze politieke beslissers zich gaan bezig houden met de echte problemen, zijnde de gezondheid van onze medeburgers. En ophouden met te praten over projecten, maar dadelijk maatregelen nemen met minder bevuilende brandstoffen. Op 5 juni 2008 wordt in Grimbergen het Symposium gehouden voor ''Clean Mobility Moves'' Als één van de betere oplossingen om de luchtkwaliteit te verbeteren. DSR.
Reageer ook