
De kalkstreep voor de deur van het boerenhuis wijst erop dat ze hier logeren, in de gîte rural van Dion, deelgemeente van Beauraing en pál op de Franse grens. Er zitten vijf mannen in dikke truien rond de koffietafel; ze halen het mes door de camembert en scheuren hompen van het brood. Andere tafels en stoelen zijn bezaaid met laarzen, jassen, rugzakken en handschoenen, typisch mannen in huis. Kamagurka vertelt hoe rural hij wel is, op zijn negende leerde hij in Normandië al op grote tracteurs rijden en uit grote vaten met cider drinken, en hij demonstreert ook hoe je een koe melkt, 'ik ging onder die beesten liggen in de wei, om zo te drinken, recht van de uier.'
"'Dit is het grootste kunstwerk ter wereld'"
De filmploeg (regisseur Dirk Van den Houte, cameraman Philippe Van Puyvelde en klankman Bart Maes) maakt zich klaar voor het vertrek, als het vandaag maar niet zo giet als gisteren. Toen was het zo'n ultra-hondenweer, zegt Kama, dat zelfs de honden niet buiten kwamen om tegen zijn wielen te blaffen. Carlos Theuns, de fixer van de ploeg, kijkt de quad van Kama na. Alles moet erop en eraan: het zwaailicht dat verplicht is voor motoren die ingeschreven zijn als landbouwvoertuig, de jerrycan met benzine, de opgerolde slaapzak, het sleeptouw, een stafkaart in plastic houder én een reservezak met 25 kilo gebluste kalk.
Het aanhangkarretje om de kalklijn te trekken komt van een tuincentrum. Oorspronkelijk was het een graszaaier, maar Carlos heeft het omgebouwd tot kalkstrooier. In het begin reden ze met een échte 'lijnentrekker' voor voetbalvelden, maar dat bakje raakte oververhit omdat zijn toerental afgestemd was op gepensioneerde terreinverzorgers en niet op tekenaars op snelrijdende quads.
Kama hijst zich in zijn waterdichte motorbroek en de uitbaters van de gîte wuiven ten afscheid, bonne route! Het is een gure morgen. Kraaien kantelen en scheren boven de natte grasvelden, en regen en wind rukken aan de bomen. In de paar straatgehuchten die we passeren komt hier en daar een mens in de deur staan, of met de neus aan het venster. Het is dan ook een opvallende karavaan in de stille straten, met de blauwe bestelwagen van de filmploeg en de twee knetterende quads van Kama en Carlos. Het heeft ook iets militairs, die beladen motorvoertuigen met de grove slijkbeschermers en daarop twee helmdragers in stofbril en donker pak, alsof de Duitsers pas weg zijn en de eerste geallieerden de toestand komen verkennen. Zeker níét militair is het kalkbakje op z'n dunne banden, dat zich slingerend en soms maar op één wiel weet recht te houden achter de quad. De kalktoevoer is afgesloten, maar af en toe is er enig witverlies in bochten en op verkeersdrempels.
(jh)
'De Grens' in 'Man Bijt Hond'
U vindt de volledige reportage in Humo 3471
Win 'Het boek van Bert' door Kamagurka
Kamagurka's 'Het Boek van Bert': het beste uit 'Bert en Bobje' eindelijk verzameld in een wondermooi boek. 240 bladzijden parels van de oorspronkelijkste filosoof sinds Schopenhauer (een roze pluim in zijn gat stak en het heelal voor gesloten verklaarde). 'Het Boek van Bert (en een beetje van Bobje)' kan ook dat van u zijn: Humo geeft 100 door Kamagurka gesigneerde exemplaren weg. Klik hier om deel te nemen aan de wedstrijd.
Uitgegeven door Van Halewyck. Prijs: 19,95 euro (240 blz). Verkrijgbaar in de boekhandel, de krantenwinkels en grote warenhuizen.


































0 reacties
reageer ookReageer ook