André «Ik ben uiteindelijk met mijn zaak moeten stoppen omdat ik rugproblemen kreeg: die televisies werden almaar groter, ze wogen soms vijftig, zestig kilo. Ik heb er mij een hernia aan getild. Toen de flatscreens opkwamen, dacht ik: nu ben ik gered, maar die zijn ook heel snel veel groter geworden. Nu wegen ze meer dan die tv's van vroeger. En als je een nieuwe tv kwam leveren, zeiden de mensen: 'Pak die ouwe maar terug mee!' Op de duur kon ik niet meer lopen, dus ben ik - met pijn in het hart - met de zaak gestopt. Ik heb sindsdien twee, drie keer ergens kunnen beginnen, maar ik heb altijd moeten weigeren: ik kan gewoon geen uur aan een stuk rechtstaan. En zitten ook niet. Mijn rug is kapot.
»Na al die jaren had ik ongeveer honderdduizend euro bij elkaar: vijftigduizend euro spaargeld, nog een paar tienduizenden euro's gerecupereerd van mijn winkel, een levensverzekering... Ik telde dat en ik dacht: daarmee gaan we er niet geraken. Ik ben tweeënvijftig jaar, ik moét nog lang rondkomen. Mijn vrouw ook. En toen kwam die opportuniteit met Fortis: ik zag dat dalen tot veertien euro, dertien zelfs. En ik dacht: ik spring daarop. Dat aandeel heeft ooit achttien, twintig gestaan, dat moét daar naar terug. Duurt het vijf jaar, dan duurt het vijf jaar, maar dat gaat weer stijgen. Dus heb ik gekocht tegen dertien euro. En daarna nog eens tegen elf. En toen zakte het naar zes, en steeg het vervolgens weer naar tien. Op dat moment wilde ik verkopen, maar toen kwam de grote boer Lippens op tv zeggen dat er geen probleem was, in augustus 2008. Ik heb niét verkocht. Helaas.
»Ik had voor vijftigduizend euro Fortis gekocht. Na de derde oktober waren ze nog vierduizend euro waard. Ik heb uiteindelijk mijn aandelen verkocht met zwaar verlies, afgelopen maandag. Ik kon de druk gewoon niet meer aan. (zucht) Weer niet goed, natuurlijk, want sinds maandag zijn ze met meer dan vijfentwintig procent gestegen.
»De eindsom is heel simpel. Ik had een spaarpot van honderdduizend euro. Daar blijft nu nog vierendertigduizend van over. Ik was gisteren een halfuur met een ander slachtoffer van Fortis aan het bellen, en ik kon alleen maar denken: oei, ik ben naar hém aan het bellen op zijn gsm. Wat gaat dat hier weer kosten? Ik heb het gevoel dat ik vooral geen euro meer mag verspillen, omdat ik alles nodig ga hebben.
»Ik ben gewoon een pechvogel, denk ik. Ik had al eerder belegd, in Agfa: dertigduizend euro. Dat ging goed: in een week tijd had ik zevenhonderd euro winst. En dan opeens: boef, boef, boef. Gekelderd. Ik heb dat hele pakket verkocht voor zesduizend euro. Met die zesduizend euro heb ik daarna Fortis gekocht (schudt het hoofd).»
De ruzies
André «Ik ga eraan kapot. Mijn vrouw werkt, ik niet. Ik zit hier hele dagen thuis, hele dagen achter die computer, en ik zie die koersen maar dalen. Ik loop de muren op. Ik heb mijn hele leven tussen de mensen gezeten, in de verkoop. Hier zit ik de hele dag alleen. Ik word gek. In de tuin werken kan ik niet: mijn rug. Lang stilzitten kan ik ook niet. Geld om weg te gaan is er niet. Ik zit hier maar.
»En 's avonds, de ruzies. Na de derde oktober zijn de ruzies begonnen. Ik heb, in die vijfendertig jaar, nooit ambras gehad met mijn vrouw. Ik heb de beste vrouw ter wereld. Maar sinds dat Fortis-gedoe hebben we soms ruzie.
Op een dag kon ik het niet meer aan. Een zondagavond in november: ik heb mijn jachtgeweer in de auto gelegd, ik wilde er een eind aan maken (lange stilte) Ik heb het...(stokt) niet gekund. Ik ben depressief, en ik raak er niet uit. Dat heb ik sinds ik in mijn winkel voelde dat ik zou moeten stoppen. Ik ben bij een psychiater geweest, maar die kon mij niet helpen. Mijn probleem is: ik ga financieel ten onder. Ik wéét wat er mij te wachten staat.
» De reserve die ik heb opgebouwd in mijn leven, is verdwenen. Gevolg: wij doen niéts meer. Wij gaan niet meer op restaurant, niet meer op reis, wij geven niets meer uit. Niéts. Mijn vrouw moet laat werken vandaag. Ze zei: 'Zullen we vanavond eens iets gaan eten?' Ik zeg: 'Nee. Het gaat niet.'
»Al die mensen die vinden dat die Fortisaandeelhouders het zelf gezocht hebben, zou ik willen zeggen: ik héb niet gespeculeerd op Fortis, ik ben bestolen. Nu, nù ben ik aan het speculeren, ja. Gisteren heb ik Citigroup gekocht. (gelaten) Een halfuur later was ik weer vierduizend euro kwijt. We zijn weer vertrokken. Weet je wat het is: ik ben wanhopig, en een mens die wanhopig is, probeert alles. Tot ik alles terug heb. (verbeten) Of tot ik alles kwijt ben.»































![Aimé Van Hecke: 'Humo heeft afspraak met de 21ste eeuw gemist' [fotospecial]](http://img.humo.be/q90/w148/h148/img_352/352566.jpg)


11 reacties
reageer ookcricri
Donderdag 16 april 2009 - 14u35
beste andre ik heb jouw verhaal gelezen en ik ben er zeker van dat dit harde klappen zijn omdat ik ook iemand ken die een groot verlies heefd geleden . Maar graag zou ik je willen je zeggen dat ik nooit zoveel geld bij elkaar zou kunnen brengen in mijn leven maar kan je er van verzekeren dat ik nooit of te nooit daar ruzie zal van maken met mijn vrouw en dit is totaal wederzijds van hare twege . Je kent het spreekwoord "Geld maakt niet gelukkig "
J0HAN
Donderdag 16 april 2009 - 12u18
@André, toen het aandeel zakte naar 13 en 11 euro werd het een riskant aandeel. Op dit moment beleggen op de beurs is riskant. Je koopt Citigroup. Die staan nu laag. Terecht. Ze wankelen. Opnieuw een riskante belegging. Je wil je verlies recupereren? Een typische redenering van een gokker. Beperk de schade, stop met speculeren. Je bent niet bestolen door Leterme of Reyners. Stap uit die slachtofferrol, die duwt je enkel dieper... Zoek hulp.
robberoel
Donderdag 16 april 2009 - 12u01
niks belegd en toch verloren.Hebben pensioensparen gedaan voor ons zelf en onze kinderen.Nu zijn wij met pensioen en blijft er nog 50% over van het gespaarde geld.Nu zal je zeggen:jullie hebben belastingsvermindering gehad,is ook zo maar het verlies is op het einde nog 40%
Guy1717
Donderdag 16 april 2009 - 11u54
Hey Tijgertje, alleen mensen zoals jullie en wij begrijpen wat we meemaken, anderen kunnen alleen maar verwijten sturen en conclusies trekken. Maar dat deert me niet meer. Ik hoop voor jullie hetzelfde
Guy1717
Donderdag 16 april 2009 - 11u51
@ Johan, stommiteiten is speculeren op "riskante" aandelen en niet wat ik gedaan heb. Ik wilde op veilig spelen. En wat betreft op restaurant gaan (en niet kunnen), het beetje kapitaal dat ik nog heb moet ik wel riskeren op de beurs om mijn verlies goed te maken en niet te spenderen aan etentjes. Dat de economie nu slecht draait is heel normaal door mensen zoals ik die zich niets meer durven te permitteren. Ik heb nooit beweerd dat ik een brave huisvader ben, het aandeel moest dat zijn...
J0HAN
Woensdag 15 april 2009 - 23u21
André heeft niet op de beurs "gespeeld". Hij belegde alles in Fortis, bravehuisvaderaandelen. Maar André is geen brave huisvader. Hij koopt als ze 13€ staan, extra aan 11€. Hij is overtuigd dat ze terug naar 20€ gaan, binnen 5 jaar. Als dat niet spelen op de beurs is, dan weet ik het niet meer. André zijn vrouw wil eens eten. Daar heeft hij geen geld voor. Dezelfde avond koopt hij Citigroup en verliest 4.000 € ! ! ! André, ge hebt daar geen verstand van jongen. Stop met die stommiteiten.
J0han
Woensdag 15 april 2009 - 19u22
Veel bankbediendes begrijpen niet waar ze mee bezig zijn, dat zijn stofzuigerverkopers he. De eerster regel bij beleggen is: diversifiëren. Hilde is 20 jaar bedrijfsleider en maar als de crisis toeslaat moet ze al na een paar maanden een persoonlijke lening aan gaan om de schuld bij RSZ en BTW te vereffenen. Tsja wie had gedacht dat je als bedrijfsleider niet constant kon blijven plukken tot het op was ? ? ? Want dàt is dus wel gebeurd he.
J0han
Woensdag 15 april 2009 - 19u15
Iedereen die geld belegt heeft op de beurs heeft verlies geleden. Ik ook. Maar veel mensen hebben zichzelf extra in nesten gewerkt he. Ik begrijp nog dat iemand verblind door een "garantie" van Lehman Brothers daar wat extra in belegd. Maar de helft van je spaargeld? Pas op, ik heb zelf ook ooit gevraagd aan de bankbediende wie of wat dat dan wel garandeerde, en die gast keek ook of hij het in Keulen hoorde donderen.
gigi
Woensdag 15 april 2009 - 08u55
welke crisis?ik ben een alleenstaande vader van 1 kind,hypotheeklening en tot nu toe heb ik er geen €-cent last van gehad van de crisis,qua werk zit ik met mijn gat in de boter(openbaar vervoer),100% werkzekerheid en als ik wil kan ik elke dag werken wegens een voordurent te kort aan personeel.qua auto heb ik een confortabele duitse (een ocasie van 17 jaar oud die rijd lijk een jonge italiaan).het kom er gewoon op aan dat ge niet meer moet opdoen dan het gene dat je hebt!
apoe
Maandag 13 april 2009 - 23u23
Volgende keer het geld sneller laten rollen , zo heb je er nog iets aan , je neemt het echt niet mee , hoor !
tijgertje
Maandag 13 april 2009 - 16u19
Beste Andre en Mevrouw, Hopelijk leest u mijn colum,en kan ik u troosten met het Fortis verlies. Zelf verloren we 75.000 euro . Door het bedrog en de onbekwaamheid van Fortis en onze regering . We hebben ook die fasen van ongeloof , machteloosheid meegemaakt. We hebben er ons bij neergelegd, wel alles van van Fortis buiten . Geld is niet het belangrijkste, wees gelukkig met uw vrouw. Het doet wel iets als je ziet hoe die toplui schaamteloos graaien en zakken vullen.
Reageer ook