© Stephan Peleman
Al een geluk dat influenzacommissaris Marc Van Ranst (44) een oogje in het zeil houdt: als de griep in het land is, dan is hij er om onrustige zielen te sussen. Tot vorige week, want toen gaf Van Ranst plots een krachtige snok aan de alarmklok: '3 miljoen besmettingen! 7 doden per dag!'
"'Zeven doden per dag: echt veel is dat toch niet?'"
Marc Van Ranst «Mijn Britse collega Liam Donaldson had gezegd dat er in het Verenigd Koninkrijk 40 doden per dag zouden vallen als de pandemie op haar hoogtepunt is. Een journalist vroeg mij: 'Is dat realistisch?' Ik heb dan even een rekensom gemaakt: in het Verenigd Koninkrijk wonen 61 miljoen mensen, wij zijn met 6 keer minder. 40 gedeeld door 6 is ongeveer 7. Boenk! De dag nadien een grote kop in Het Laatste Nieuws: 'Griep zal 7 doden per dag eisen!' Ik had het kunnen weten: zulke cijfers gaan altijd een eigen leven leiden.
»Ik heb het niet georkestreerd, maar eigenlijk kwam dat paniekmoment niet ongelegen. Het geeft me de kans om uit te leggen dat zeven doden per dag niet echt veel is. In een normaal griepseizoen van ongeveer honderd dagen vallen er duizend doden. Dat zijn er tien per dag. Bovendien: als een krantenartikeltje zoveel stof doet opwaaien, is dat een teken dat de mensen misschien té gerust geworden waren. Helemaal in het begin was onze boodschap: 'Als het tot een pandemie komt, zal het écht niet meevallen. Met hard werken zullen we van een catastrofe een iets kleinere ramp kunnen maken - hóógstens.' Maar van de weken en maanden nadien hebben de mensen vooral onthouden: 'Het valt voorlopig goed mee: tot nog toe heeft het de schijn van een normale wintergriep, maar dan in de zomer.' Vervelend, dat zeker, maar makkelijk te verhelpen met een kuur TLC, tender loving care.»
Enkele quotes
«In Europa zijn nog maar een paar doden gevallen: twee zwangere vrouwen, en twee mensen die aan een onderliggende ziekte zijn gestorven. Dat heb je niet in de hand. Als iemand die griep heeft van de trap valt, heb je bij wijze van spreken óók een griepdode. Dat lijkt een stom voorbeeld, maar mensen die al twintig jaar chronisch ziek zijn en dan sterven door de griep, komen wél in de griepstatistieken terecht, ook al zouden ze een week later sowieso gestorven zijn. En zwangere vrouwen zijn altijd kwetsbaarder.»
«Ebola en consorten daarentegen noem ik pubervirussen: ze laten je bloeden uit alle denkbare lichaamsopeningen en doden tot 80% van de mensen die ze besmetten. Dat is dus dom: een lijk blijft namelijk liggen, en kan niemand anders meer besmetten. Tijdens een 'goed' ebolajaar gaan er amper 200 mensen dood. Maar dat soort virussen zijn natuurlijk spectaculair en gaan met alle aandacht lopen.»
«Als dit virus muteert tot een heel erge griep, kan een massavaccinatie een goed idee zijn. Daar hebben we ook een plan voor, op basis van de knowhow die we hebben van verkiezingen. We kunnen oproepingsbrieven versturen, en 'stembureaus' opzetten met voorzitters en bijzitters, maar in plaats van te gaan stemmen laten de mensen zich daar inenten. Waar anders de stemcomputer staat, zal dan een tafel met vaccins staan. Maar voorlopig is zo'n massale vaccinatie voor niets nodig. Als alles blijft zoals het nu is, zullen we enkel de risicogroepen vaccineren.»
«Zonder virussen zouden wij hier niet zitten: het overgrote deel van ons erfelijk materiaal bestaat uit inactieve virussen van miljoenen jaren oud. Wij zouden bijvoorbeeld geen kleuren zien zonder virussen - een deeltje van een oud virus heeft een gen gemaakt dat heel belangrijk is voor kleurenzicht.»































![Aimé Van Hecke: 'Humo heeft afspraak met de 21ste eeuw gemist' [fotospecial]](http://img.humo.be/q90/w148/h148/img_352/352566.jpg)


7 reacties
reageer ookcinema
Maandag 23 november 2009 - 14u43
humo, maatschappijkritisch hahaa. Het heeft er alleen een schijn van maar het heult gewoon met de busiiness as usual mentaliteit. Dit zal u niet publiceren waarschijnlijk.
ralphine
Maandag 23 november 2009 - 14u39
Ik snap niet dat de pers hier zo aan meewerkt op lange termijn doet dit hun de das om. Want al hun lezers sterven misschien. Tegenover der spiegel lezers bijvoorbeeld die zich meer kritisch opstellen; die denken dan meer na, de lezers blijven leven en hop het blad blijft bestaan. Maar Rupert Murdoch is immanent aanwezig in de media. Laatst ging ik naar een lezing met verontruste moeders en daar heb ik ook veel bijgeleerd. Deze hebben ook een site nl verontrustemoeders.nl.
Ralphine
Maandag 23 november 2009 - 14u34
Ik hoop dat hier veel reacties op komen. Jim Carrey (Hollywoodiaans filmacteur, komiek) heeft ook eens site over vaccins omdat hij een zoontje heeft met autisme. Ze proberen autisme, add, adhd weg te werken met een negen stappen plan. www.generationrescue.org
dusdus
Maandag 9 november 2009 - 19u54
zucht complot or not to complot
Lea
Maandag 2 november 2009 - 13u21
Heel belangrijk om te lezen www.theflucase.com! De homepage van Jane Buergermeister. Ik hoop dat Humo begint over dit onderwerp te berichten! Ik verzoek HUMO om dat aub te doen!
SBJG
Zaterdag 5 september 2009 - 10u39
Inderdaad, heeft iemand al opzoekingen gedaan over Jane Burgermeister. Het vaccin tegen de griep bestaat al sinds 2007. Toch breekt de mexicaanse griep pas uit in 2008 nabij een bedrijf van Baxter. Een beetje verdacht, niet?! Hopelijk wordt dit nader onderzocht en komt er een nieuw artikel met juiste informatie voor de mensen!
AVH
Donderdag 30 juli 2009 - 08u52
Via het web lees ik dat een Oostenrijkse wetenschappelijke journaliste, Jane Burgermeister, in verband met de vaccins een klacht tegen Baxter heeft ingediend ivm 72Kg met een virus besmette vaccin. Waarom leest men niets over de zaak ?
Reageer ook