Uit het Duitse gerechtelijk onderzoek naar de Kroatisch-Turkse gokfraude bleek eind vorig jaar dat België een hoofdrol speelt in het verhaal. Kopstuk Marijo Cvrtak, die zich bij ons Marijo Curtak liet noemen, had zich uitgegeven voor spelersmakelaar en had de noodlijdende tweedeklasser UR Namen in 2008 investeringen en een pak gratis 'kwaliteitsvoetballers' aangeboden. Voorzitter Jean-Claude Baudart stelde zich geen vragen, en ongemoeid nam Cvrtak de controle over. Met zijn voornamelijk uit de Balkan afkomstige spelers manipuleerde hij wedstrijd na wedstrijd ten voordele van zijn goksyndicaat, dat er miljoenen aan verdiende. Waar UR Namen zich in 2008-2009 ook vertoonde, het publiek ging plat voor de clowneske strapatsen en de lompheid die de jongens van Cvrtak tentoonspreidden. UR Namen kreeg geregeld tot 7-0 om de oren en degradeerde op het einde van het seizoen.
En het schandaal zal nog uitdijen, want de Duitse justitie beschikt over een lijst van zeventien wedstrijden in de Belgische tweede klasse, die vermoedelijk door het Kroatisch-Turks misdaadverband werden gemanipuleerd.
HUMO Waarom is België zo geliefd bij gokgangsters?
Hill «Door de matige kwaliteit van jullie voetbal. Er gaat wel aardig wat geld in om, maar dat blijft bij het kleine kransje topclubs hangen. Alleen zij zijn min of meer in staat om hun vereniging te laten draaien en al hun spelers een serieus loon te betalen. Maar daarnaast heb je allemaal clubs zonder geld, met teams vol middelmatige buitenlandse huurlingen die niet bepaald fortuinen verdienen. Naar hen stappen de gokgangsters met een veel aanlokkelijker voorstel: je mag voor véél geld het slechtste van jezelf geven. Veel voetballers en trainers vallen daarvoor.
Maar hét grote probleem blijft de Belgische voetbalbond. Tijdens de zaak-Ye staken ze hun kop al in het zand, en nu doen ze het weer. Terwijl ze er niet omheen kunnen: de match fixers lopen jullie competitie plat! In het buitenland wordt de KBVB gezien als een lakse en incompetente federatie die de gokgangsters en andere halve en hele criminelen hun gang laat gaan. Dat is een zwarte vlek op het imago van België. Jullie worden gezien als een corrupt Balkanlandje. Niet fraai.
Een paar politieke zwaargewichten zouden de voetbalbonzen duidelijk moeten maken dat het hoog tijd is om de stallen uit te mesten. Iemand moet zeggen: 'No pasarán! Gedaan!'»
HUMO Een heel verschil met de Nederlandse voetbalbond, zegt u.
Hill «Dag en nacht. Toen mijn boek eind vorig jaar in het Nederlands verscheen, ging Henk Kesler van de KNVB twintig exemplaren kopen voor zijn mensen. Hij zei: 'Die kerel maakt veel lawaai. Niemand hoeft het met hem eens te zijn, maar lees het tenminste. Daarna zien we wel verder.' Geen week later kreeg ik al een uitnodiging.
Een paar dagen voor ik naar Nederland trok, had ik in Bangkok een ontmoeting had met een kerel die hoog in de Aziatische gokmaffia zit. Ik had het met hem over België en Zheyun Ye. Hij keek me verbaasd aan en zei: 'Waar heb jij het over? Er werken alweer andere mensen voor ons in België. We hebben pas nog wedstrijden in de Jupiler League geregeld.' En hij beweerde dat ze even vlot manipuleren in Nederland, waar ze deals hebben in de tweede klasse en zelfs in de onderste regionen van de Eredivisie - clubs die in financiële problemen zitten en bereid zijn om hun uitwedstrijden te verkopen. Ik heb die informatie meteen voorgelegd aan de KNVB. Zij namen me serieus en hebben me gevraagd de corruptie in hun competitie te helpen bestrijden.»
HUMO Van de Belgen hebt u niks gehoord?
Hill «Integendeel. In de pers merk ik alleen maar vijandigheid en minachting: waar hééft die Canadees met zijn grote bek het in godsnaam over? De Belgen doen alsof ik de vijand ben - terwijl ik net mijn leven waag om het Europese voetbal te beschermen!»
De rest van het artikel leest u in Humo 3625 van 23-02-10



























![Aimé Van Hecke: 'Humo heeft afspraak met de 21ste eeuw gemist' [fotospecial]](http://img.humo.be/q90/w148/h148/img_352/352566.jpg)


0 reacties
reageer ookReageer ook