Rock Ahoy: Xanadu [video]

humo-archief StuBru | zondag 27 juni | 12 u., door (kv)

Zondag neemt de voorlopig laatste uitzending van 'Rock Ahoy' u mee naar verre plaatsen die niet (meer) op de wereldkaart staan, maar die des te paradijselijker zijn. Plaatsen met namen als Xanadu, Shangri-La en Arcadia. 'The Legend of Xanadu': twintig droomsongs over evenveel droombestemmingen.

20348_ahoy(3).jpg

Lang voor Olivia Newton-John er op een discodeuntje naartoe rolschaatste, trokken Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Titch - de boyband van de garagerock - al richting Xanadu. De paradijselijke plek waar zowel de dichter Coleridge als het gedoemde filmpersonage Citizen Kane zo door geobsedeerd waren, heeft ooit echt bestaan - eeuwen geleden was Xanadu het zomerverblijf van de Mongoolse heerser Kublai Khan - maar veel interessanter zijn de mythische dimensies die zulke oorden later aannamen.

Hetzelfde met Shangri-La, in 2009 door M. Ward bezongen op 'Hold Time': 'Up on the sun, this time tomorrow / Fly, walk or run but this time no sorrow / First stop, Jackson. Next stop, Shangri-La'. Waaruit meteen een belangrijk voordeel van een trip naar het beloofde land blijkt: je raakt er met eender welk transportmiddel, de vervoerskosten zijn laag, en alleen een goeie reisverzekering is niet onverstandig.

Waar wenste Jimi Hendrix dat hij was toen hij 'Spanish Castle magic!' brulde in de gelijknamige song op 'Axis: Bold as Love'? In The Spanish Castle natuurlijk, een legendarische club even buiten Seattle, de stad waar hij opgroeide. Begin jaren zestig werden daar dé grote teen dances gehouden. Huisorkest waren The Fabulous Wailers uit het naburige Tacoma, misschien wel de allereerste garagerockgroep: ze speelden 'Louie Louie' al in 1961, en waren de grote voorbeelden van The Sonics. Van hen nam de jonge Jimi het gitaarvirus over, en ook al is The Spanish Castle al lang gesloopt: dankzij 'Spanish Castle Magic' blijft de magie nazinderen.

Sommige fantastische plekken hebben nooit echt bestaan. De 'Yellow Brick Road' die Captain Beefheart bewandelt leidt zoals bekend rechtstreeks naar de verzonnen heerlijkheid Oz, het land waar ook Judy Garland als de kleine Dorothy naartoe huppelt in 'The Wizard of Oz' uit 1939. Zonder twijfel de meest hartverscheurende van alle wensen om ergens anders dan in dit tranendal te vertoeven is de song die de actrice voor die film opnam: 'Over the Rainbow'.

 

Humo 3642 22/06/2010

Verschenen in:

HUMO van dinsdag 22 juni

Nr. 3642

Neem een abonnement

0 reacties

reageer ook 

Reageer ook

Humo login:

(wordt nooit getoond)

Of login met facebook:

Deze week in Humo

promobtn ipad

Vorige HUMO's

Cover 3728 14/02/2012Cover 3727 07/02/2012Cover 3726 30/01/2012Cover 3725 24/01/2012Cover 3724 17/01/2012Cover 3723 10/01/2012

Schrijf je in op Humo's wekelijkse nieuwsbrief!

Wil je als eerste op de hoogte zijn
van wat er leeft op Humo.be?
Vul hier je e-mailadres in:

Jouw aanraders