Patrick Reyntiens, aidspatiënt sinds 1985

humo-archief 1 december is wereldaidsdag, door (ms)

Toen hij in het voorjaar van 1988 de 23-jarige Patrick Reyntiens opzocht, drie hoog in een sociaal woningblok in Willebroek, wist Humo's Daan Delannoy het al: 'Hij is geen gewone seropositieve mens: hij is immers bereid Humo te woord te staan.

21343_patrickreyntiens-tl-186.jpg© thomas legrÚve

Zoveel jaren later heeft aids in ons land haast tweeduizend mensen en over de hele wereld vele miljoenen mensen weggemaaid, en is het dus nog een stuk duidelijker hoe ongewoon de seropositieve mens Patrick Reyntiens is: hem heeft het virus hiv níét klein gekregen, hij overleeft al een kwarteeuw het verdict dat hij aids heeft. Ik spreek een kwiek en combattief en kwetsbaar man van 46 op zijn werkplek: het Antwerpse kantoor van Sensoa, het Vlaamse service- en expertisecentrum voor seksuele gezondheid en hiv.

"'Het was een oorlog, en ik ben één van de weinigen die niet gesneuveld zijn'"

Enkele quotes

  • «Lange tijd heb ik niet veel méér gedaan dan op de dood liggen wachten. Eigenlijk besef je al gauw dat de dood zelf niet het ergst is - als je dood bent, is het gedaan, dat idee heb ik áltijd gehad. Het ergst is de aftakeling die eraan voorafgaat. Dát was mijn grote angst. Ik zag in de kliniek dementerende jonge mensen door de gangen zwalpen. Zoiets wou je zelf niet meemaken!»

  • «Afscheid nemen van een dode is voor mij iets heel moeilijks geworden. Dat was het zeker in het geval van mijn ouders. Het was destijds heel zwaar voor me om hen te vertellen dat ik seropositief was, ook al deden ze er zelf niet zo moeilijk over, evenmin als over mijn homoseksualiteit. Het was niet makkelijk leven met het besef dat ik vóór hen zou sterven - dat is níét de normale gang van zaken. Intussen heb ik ze allebei zien wegvallen, en heeft dát me tilt doen slaan: ik was al zo lang bezig afscheid van hen te nemen, en nu staken ze me nog voor!»

  • «Ik zal eerlijk zijn: ik heb nooit enig schuldgevoel gehad. Waarom zou ik? Ik weet dat veel besmette mensen zich schamen, zich schuldig voelen, maar daar is geen reden voor: niemand kiest voor dat virus. Ik had mijn seksuele contacten, dat ga ik niet verbloemen, maar ik zag mezelf toen niet als een risico. Van aids wist ik ongeveer niks.»

  • «De zin in seks is pas na een aantal jaren stilaan teruggekomen. In het begin kon ik niet eens masturberen, ik was vies van mezelf, weerde alle seks. Ik had een ander niks te bieden, vond ik, want seks en een relatie hebben toch ook te maken met een toekomst, en die had ik niet.»

Het volledige artikel leest u in Humo 3665 van dinsdag 30 november 2010.

>> VIDEO: bekijk de leukste condoomspots! <<

Humo 3665 30/11/2010

Verschenen in:

HUMO van dinsdag 30 november

Nr. 3665

Neem een abonnement

6 reacties

reageer ook 

Zaterdag 4 februari 2012 - 15u30

judith

beste walter, ik lees hier dat je de man kent, zou het mogelijk zijn dat ik met hem in contact zou kunnen komen? ik studeer namelijk aan de maricolen in brugge en volg kunstonderwijs. voor mijn GIP werk van fotografie hebben we het thema 'ondergronds' gekregen. daarom kwam ik op het idee om aidspatienten te fotograferen. maar het is erg moeilijk om een hiv of aidspatient te vinden die bereid is om daaraan mee te werken. hopelijk kun je me helpen. alvast bedankt

 

Zondag 12 december 2010 - 04u09

annvandeun

Nellie, ik denk dat die paar zinnetjes al veel meer over jou zeggen de gezondheidstoestand van een trotse en bewonderenswaardige man die ondanks tegenslagen durft te zijn wie hij is. Wanneer je niets zinnig te zeggen hebt is het meestal beter te zwijgen.

 

Zaterdag 4 december 2010 - 15u42

walter

deze jongen was en is homo , is daar iets mis mee ? Toen destijds ( 1986 ) hij seropositief werd bevonden zou volgens gegevens in mijn bezit Freddy Mercury ook al besmet zijn geweest ,kontneukerij - ik ben geen homo maar ik ken wel veel lieve gasten en jouw voor oordelen slaan nergens op

 

Zaterdag 4 december 2010 - 13u37

nellie

Kritiek? Ik stel alleen maar vast dat hij en de zin van zijn leven heeft en zijn boterham nu schuldig is aan een onverantwoordelijke kontneukerij. Da's geen kritiek, da's bewondering, als het ware:)

 

Reageer ook

Humo login:

(wordt nooit getoond)

Of login met facebook:

Deze week in Humo

abo button
promobtn ipad

Vorige HUMO's

Cover 3742 22/05/2012Cover 3741 15/05/2012Cover 3740 08/05/2012Cover 3739 30/04/2012Cover 3738 24/04/2012Cover 3737 17/04/2012

Schrijf je in op Humo's wekelijkse nieuwsbrief!

Wil je als eerste op de hoogte zijn
van wat er leeft op Humo.be?
Vul hier je e-mailadres in:

Jouw aanraders