© Belga
Gelukkig is er nog het internet: Jean-Laurent Van Lint, journalist bij Moustique en paffer pur sang, sloeg een assortiment e-sigaretten in en ondervond aan den lijve dat het saffie op batterijen een zegen én een vloek is.
"'Geen teer. Geen CO. Maar héél veel nicotine'"
Een doordeweekse namiddag bij Moustique. In het rokerslokaal voer ik met de usual suspects een geanimeerd debat over de beste manier om te stoppen met roken. Elke dag sterven vijftig Belgen aan de gevolgen van tabak roken, en bovendien mag je vanaf 1 juli niet meer roken op café - vooral dat laatste baart ons grote zorgen.
We zijn het erover eens dat de traditionele nicotinevervangers niet werken: van alle rokers die met pleisters of kauwgom de sigaret proberen af te zweren, houdt volgens de statistieken slechts tussen de 25 en de 33 procent het langer dan zes maanden vol. Maar er is een alternatief, naar het schijnt: de elektronische sigaret, die minder giftig zou zijn dan het echte werk.
Als ik terug aan mijn bureau zit, bevestigt Google mijn vermoeden: de e-sigaret produceert rook als een echte sigaret en bevredigt de nood aan nicotine, maar doordat er geen tabak wordt verbrand, krijg je geen andere schadelijke stoffen binnen, zoals teer en CO. En, niet onbelangrijk: de e-sigaret is geurloos.
Op het eerste gezicht is er weinig verschil met een echte sigaret: de fabrikanten doen alle moeite om de e-sigaret - eigenlijk niet meer dan een batterij, een verstuiver en een capsule met enkele druppels nicotine erin - er zo echt mogelijk te laten uitzien. Er zit zelfs een led-lampje in dat bij elke trek oplicht als een heuse askegel.
De e-sigaret is in België niet te koop in de winkel, maar je kan ze wel online vinden. Prijs voor een standaardmodel: een kleine 50 euro. Ik besluit het erop te wagen. Terwijl ik mijn bestelling plaats, stel ik me voor hoe ik, mijn sigaret 2.0 nonchalant tussen de lippen, rook op plaatsen waar dat niet meer mag: op het werk, op café, op de trein. Ik ben een rebel met een vangnet: er is immers geen wetgeving die het roken van de e-sigaret verbiedt. Alleen de verkoop ervan is voorlopig nog illegaal in België.
Het wachten op mijn bestelling maakt me nerveus - dat heeft veel weg van de drang naar een sigaret tijdens een vergadering. Ik roffel met mijn vingers op tafel en wiebel met mijn been. Mijn werktijd gaat verloren aan het opzoeken van trivia over mijn nieuwe speeltje. Zo kom ik onder andere te weten dat ik veel medestanders heb, en niet van de minste: ook Johnny Depp en Leonardo DiCaprio zijn lid van de e-sigarettenclub.
.Het internet leert me nog dat ik, om een ervaren e-roker te worden, het best experimenteer met verschillende modellen en capsules. Zelf knutselen kan ook: er zijn geen regels. Johnny, Leo en ik laten onze creativiteit de vrije loop, met als enige doel: dezelfde roes voelen als bij de gewone sigaret, en die heerlijke prikkel achter in de keel.





























![Aimé Van Hecke: 'Humo heeft afspraak met de 21ste eeuw gemist' [fotospecial]](http://img.humo.be/q90/w148/h148/img_352/352566.jpg)


25 reacties
reageer ooktom.robert1
Zaterdag 24 maart 2012 - 09u59
mag het nu in belgie of niet?
Thomas
Vrijdag 16 maart 2012 - 16u00
Als humo lezer ben ik met dit product in contact gekomen. Ben dan verder gaan rondzoeken, en op www.elektronischesigaret.be nogal wat info teruggevonden, maar vraag me nog steeds af waar ik dat spul kan gaan halen in de winkel
Carina
Donderdag 22 december 2011 - 18u53
De e-cigaret is wel een goed alternatief en je doceerd de e-cig zoals het hoort.( niet overdrijven met de nicotine, en overdrijven kun je met alles) Wie wilt roken met de e-sig kan het op de juiste manier en het verlangen naar de teer, co en al die andere rommel dat in een echte sigaret zit valt weg. De e-sig is veel gezonder en hindert niemand en je geeft andere personen met last zoals asthma geen problemen meer, je moet niet kuchen en hoest dat probleem is vlug van de baan. Je begint best met het hoogste gehalte van nicotine en dat is momenteel 38mg en deze vloeistof kan je gebruiken zoals het hoort, je kiest je eigen smaak, er bestaan flesje van 10ml-20-ml-50ml zowel moet je ook de mondstukjes op tijd veranderen, en als je dit allemaal doet zoals het moet, DAN vermindert de drang naar de echte sigaret heel goed. Mijn man en andere gebruiken deze ook en zijn er heel gelukkiger mee en zouden niet meer willen ruilen naar de echte sigaret. Deze e-sig hebben wij ontdekt in het buitenland het is waar dat ze in Belgie nog niet beschikbaar zijn, maar wij weten waar ze te bestellen zijn. Wie geinteressert is kan inlichtinge bekomen bij ons.
stijn
Zondag 11 september 2011 - 14u18
Ik was een roker die in de beginperiode(2007)van de e-cig eens in china een ruyan e-cigaret had aangekocht om te proberen.(dit was redelijk duur en de technologie stond nog niet op punt).Deze beviel me niet echt.Na deze dan enkele jaren in mijn lade te laten liggen en een huisje,tuintje,boompje,kindje droom die uitkwam beginnen beseffen dat ik van de gewone sigaretten af moest.Begin 2011 een ego aangeschaft en nu ben ik volledig gestopt zonder narigheid.Aanrader !!!
Wudop
Zondag 28 augustus 2011 - 21u33
Een klassieke fout, die ook ik gemaakt heb... Je kiest voor de e-sigaret of je pakje sigaretten. Indien je beide blijft gebruiken, neem je geen afscheid van het pakje en blijf je toch nog "genieten" van je "echte" sigaret ... Wat je dient te doen is, wachten tot de ochtend en als eerste de e-sigaret nemen en leren ervaren. Met 5 pakken zware tabak per week, weet ik heus wel wat die stap wilt zeggen. Kritieke momenten, los je op met de e-sigaret ...
magda
Woensdag 24 augustus 2011 - 16u38
ik wil er ook mee beginnen - welke zijn de beste eCig en waar kan ik ze bestellen '
Nectniv
Dinsdag 16 augustus 2011 - 15u26
Ergens begrijp ik wel de ondertoon in dit artikel. De eCig kent niet dezelfde barrières als een gewone sigaret. Als analoog roker wordt je tegenwoordig overal verbannen, zelfs thuis als je gezin uit niet-rokers bestaat wordt het analoog roken niet geapprecieerd. Dit is niet zo eCig waardoor je idd 'vrijer' bent en ze ook meer gaat gebruiken. Natuurlijk, zoals eerder aangegeven wegen de voordelen niet op tegen de nadelen. Die 'tabacoloog' z'n feedback zou ik dan ook met een korreltje zout nemen.
Guido
Woensdag 6 juli 2011 - 10u49
Ik ben blij dat er een artikel over de e-cig is verschenen en ik hoop dat hiermee een groot aantal mensen hun nieuwsgierigheid ernaar geprikkeld werd, net zoals de mijne een aantal weken geleden. Ik WAS, net zoals de schrijver, een roker "pur sang" met 25+ sigs per dag. Vandaag voel ik me STUKKEN beter, ben beter uitgerust 'smorgens, geen kuchen en koffen meer, kan beter sporten,... allemaal dankzij de e-cig! Check: http://www.elektrisch-roken.com. DOEN!!
Teilke
Donderdag 23 juni 2011 - 10u29
Het e-roken begonnen in april, en sindsdien geen sigaret meer aangeraakt, na 2 weken was ik die vieze rokershoest volledig kwijt, alles smaakte en rook weer beter. Het feit dat ik iets in handen heb en toch het gevoel heb dat er iets van rook (damp) uitkomt, is heel leuk, heb ondertussen al een paar mensen overtuigd om mee te doen, en bij de meeste daalde het sigarettengebruik aanzienlijk tot +/- 5 à 8 sigaretten per dag, waar ze er vroeger 25 van rookten. Ik vind het een supermiddel!
Priest
Donderdag 16 juni 2011 - 21u48
kijk hier eens voor betrouwbare info. http://www.elektrisch-roken.com/index.php
Freshman
Donderdag 16 juni 2011 - 19u49
Ik zou van de tabacoloog graag zijn onderbouwing willen zien, en dan graag in cijfers. Ik en vele met mij, als E(x)-roker, voelen ons vele malen beter en gezonder met een E-sigaret dan met een gewone sigaret.
goldenfan
Donderdag 16 juni 2011 - 18u30
ik was op 5 januarie gestopt met roken zonder poespas en kreeg na een maand of 2 behoorlijk veel klachten. ik ben diabeet en mijn suiker was behoorlijk ontregeld. ik had bronchitis en kwam maar niet van de klachten af, ik groeide als kool , kortom ging niet goed. tot ik in aanraking kwam met de e dampers. ik ben 3 maand geleden met dampen en mijn gezondhijd gaat er ook op vooruit. dankzij het electrich roken. en het scheelt in de portomonee ook.
Sidoon
Donderdag 16 juni 2011 - 18u22
De tabaccoloog zit er flink naast met zijn berekeningen. Dit vind ik persoonlijk erg jammer voor die mensen die juist overwegen om ook gezonder te gaan roken via een e sigaret.
Karlo
Donderdag 16 juni 2011 - 17u30
Al meer dan anderhalf jaar rookvrij dankzij de Elektrische sigaret (joy510/eGO). In de berekening van de tobacoloog zijn diverse factoren niet meegenomen, en trekt de berekening dus scheef. Kan de e-cig aan alle nog ouderwets rokende dames en heren van harte aanbevelen.. het is zoveel minder ongezond!.. Aan de schrijver van dit artikel: Kijk even verder naar beter spul!
KCER
Donderdag 16 juni 2011 - 17u10
lees dat er een 401 ecig gebruikt is. Technologie van drie jaar geleden. V2.0 ecig. Momenteel is er veel, echt veel beter spul te verkrijgen waarmee je WEL over kunt schakelen!
malle
Donderdag 16 juni 2011 - 16u30
Ook ik heb met de e-sigaret geen echt sigaret meer gerookt, ik ben dus wel degelijk met de e-sigaret gelijk gestopt met roken Na 2 weken zat ik al op low nicotine gehalte en nu zo goed als nicotine vrij En dat na bijna 30 jaar roken, ik raad ieder dit aan als ze willen stoppen met roken, zelfs als ze niet willen stoppen zou ik zeggen stap over na de e-sigaret Je krijgt veel meer lucht, smaak en alles ruikt weer veel beter
monky
Donderdag 16 juni 2011 - 16u24
Het verhaal van die tabaccoloog klopt voor geen meter, ik ben benieuwd hoe hij zijn berekeningen heeft gemaakt. De E-sigaret levert een minimale opname van nicotine. Ik rook al 3,5 jaar elektrisch en krijg de hoeveelheid nicotine per dag binnen in dezelfde hoeveelheden als ik een tomaat of aardappel zou eten, waar overigens ook nicotine inzit;-) Ik sta achter al de voorgaande reakties.
KCER
Donderdag 16 juni 2011 - 15u40
Hierin staat na onderzoek: the Ruyan® V8 delivers only 10% of the nicotine obtained from a similar puf of a Marlboro regular cigarette. Dat is een heel ander verhaal dan wat de tabakkoloog ons wil doen geloven, Niet'
KCER
Donderdag 16 juni 2011 - 15u35
http://www.healthnz.co.nz/DublinEcigBenchtopHandout.pdf Lees dit onderzoeksrapport er eens op na..
Aloyske
Donderdag 16 juni 2011 - 15u31
Persoonlijk ben ik met hulp van een elektrische sigaret gestopt met roken. Ik st azelf zo achter het product dat ik het zelf ben gaan verkopen. Een ''tabaccoloog'' kan meer verstand van tabak hebben als ik, maar in een elektrische sigaret word geen tabak gedampt! Verder voeg ik mij bij de mening van KCER en Jolleke
FlyTimAir
Donderdag 16 juni 2011 - 15u30
Sinds ik gebruik maak van een e-sigaret geen een gewone sigaret meer aangeraakt. En ik voel me stukken BETER! Meer lucht, meer energie, ruik en proef beter! Bovendien is het nog een stuk goedkoper ook. Ik kan het iedereen aanraden.
Priest
Donderdag 16 juni 2011 - 15u22
Een tabaccoloog vragen naar een electrische sigaret, lijkt me het zelfde als een reumatoloog vragen over een hartkwaal. Daar komt bij dat nicotine weliswaar giftig is, maar niet een echte kanker veroorzaker. Ook neem je met e-roken minder nicotine op. Er zit wel meer in de liquid, maar je neemt maar een deel op. Terwijl je de mindere hoeveelheid in een echte sigaret in zijn geheel opneemt, met alle andere kankerverwekkende stoffen erbij. Dus de berekening gaat mank.
Jolleke
Donderdag 16 juni 2011 - 15u10
Ik ben met KCER eens. Het is zelfs zo, dat longarts het heel goed vinden, dat je e dampt. Dat zegt al veel, niet' Veel over e dampen kan je lezen op http://www.elektrisch-roken.com/index.php. Komt maar kijken en lees daarover. Gr Jolleke.
KCER
Donderdag 16 juni 2011 - 15u07
info: www.elektrisch-roken.com en www.kcer.nl (in vorig bericht foutieve link)
KCER
Donderdag 16 juni 2011 - 14u37
Die tabacoloog moet zijn kennis eens bijschaven. nog geen 20% van de nicotine uit e-cigjes wordt opgenomen door het lichaam. Waar zijn de berichten over nicotinevergiftigingen door e-cig gebruik' Nergens, want die zijn er niet. En voor het gemak wordt even vergeten dat er in e-cig damp GEEN 4000 schadelijke gassen zitten,waarvan 40 kankerverwekkende stoffen ontbreken, die in brandpeuken wel zitten. Vijzel de kennis hierover eens op, en buurt eens bij www.elektrisch-roken.nl of www.kcer.nl
Reageer ook