De Flandriens: Freddy Maertens

tv-tips Canvas | maandag 15 maart | 21.10 u., door (jm)

Tachtig kilometer trok Freddy Maertens in de Ronde van Vlaanderen van 1977 de kop. En vervolgens liet hij doodleuk zijn rivaal Roger De Vlaeminck, die zich beperkt had tot wieltjeszuigen, als eerste over de streep bollen. De reden: Maertens had op de Koppenberg onreglementair van fiets gewisseld, en was door een official uit de koers gezet.

19711_flandrien(belga).jpg© Belga

Het ware verhaal over die bizarre Ronde, tezamen met veel ander lekkers, krijgt u vanavond te zien (een resem archiefbeelden!) en te horen (de protagonisten aan het woord!) in 'De Flandriens', de exquise serie docu's waarin Michel Wuyts de geschiedenis van de Vlaamse wielersport oppoetst.

HUMO Freddy?

Freddy Maertens «Het was leuk om zo uitgebreid te mogen wroeten in al die oude histories. Al moest ik er wel stevig voor nadenken: tijdje geleden allemaal, hè. Maar gelukkig heb ik een goed geheugen.

»Het was ook een gemakkelijk interview. Michel Wuyts nam er zijn tijd voor, en vooral: die mens kent iets van koers. Zijn hoofd zit vol wielergeschiedenis: dan kan je al eens grondig op de dingen ingaan.»

HUMO 'De Flandriens' focust op de Ronde van Vlaanderen en Parijs-Roubaix. Gek genoeg staan die wedstrijden niét op jouw nochtans imposante erelijst.

Maertens «Inderdaad. Ik hield zielsveel van die koersen, en ik was ook telkens goed, maar nóóit ben ik erin geslaagd om als eerste over de meet te rijden. Ik heb dat lang spijtig gevonden, ja. Maar anderzijds: ik ben twee keer wereldkampioen geweest. Hoeveel coureurs hebben nóóit in die regenboogtrui rondgereden? Enfin, het is altijd wat als je op een carrière terugkijkt.»

HUMO Enig idee waarom je die twee klassiekers nooit gewonnen hebt?

Maertens «Zowel in de Ronde als in Parijs-Roubaix kan je 't wel schudden als je op een cruciaal moment in de koers pech hebt. Allez, neem nu Parijs-Roubaix van 1976. Die had ik kunnen winnen, daar ben ik zeker van. Ik had de goeie vorm te pakken, ik zat mee in de kopgroep met Moser en De Vlaeminck. Maar plots werd ik door een cameraman van de Franse televisie omvergereden.

»Lomme Driessens (legendarische ploegleider, red.) was meteen bij mij, en samen zagen we dat ik niet meer bij die kopgroep zou raken. Toen hebben we 't slim gespeeld: Lomme is tactisch in de weg blijven staan, zodat de ploegleiders van Moser en De Vlaeminck opgehouden werden.

»En Marc Demeyer, een ploegmaat die ook in de kopgroep zat, kreeg de opdracht om niet meer uit het wiel te komen. Dat deed die perfect, en vervolgens maakte hij het in de sprint keurig af. Zo bleef de overwinning toch binnen de ploeg.»

HUMO Een jaar later was er die beruchte Ronde van de fietswissel.

Maertens «Daar word ik nog altijd op aangesproken. Dat jaartal - 1977 - staat in het geheugen van de mensen gegrift.

»Kijk, de Koppenberg zat toen voor het eerst in het parcours van de Ronde. Iedereen nerveus natuurlijk,'t was zaak om die beklimming bij de eerste vijf aan te vatten. Op de Koppenberg zou ik van fiets wisselen. En daar liep het fout: 'te vroeg', oordeelde Jos Fabri, de wedstrijdcommissaris.»

HUMO Te vroeg? Ik dacht dat zo'n wissel gewoon verboden was.

Maertens «Het mócht, maar dus niet op die plaats. Mijn mecanicien was ocharme twintig meter naar me toe komen gelopen. Twintig meter! En daarvoor werd ik dus uit koers gezet.

»Enfin, eigenlijk is Fabri me dat pas dertig kilometer verder komen melden. 'Freddy, ge zijt uit koers genomen!' En dat was het dan. Terwijl hij volgens het reglement nog heel wat andere stappen had moeten zetten. Fabri moest mij doen stoppen, m'n rugnummer afnemen, m'n fiets in de bezemwagen zetten en mij in het busje duwen. Maar dat deed die dus allemaal niet: ik kon gewoon verder fietsen.»

HUMO Blijft de vraag waarom een mens vrolijk verder blijft beuken als hij weet dat hij gediskwalificeerd is...

Maertens «Dat deed ik na overleg met Lomme Driessens. Die vroeg me om door te rijden, want dat zou geweldig veel reclame opleveren voor de ploeg. En: hij raadde me aan om een pact te sluiten met De Vlaeminck.»

HUMO Aha!

Maertens «Da's het punt waarop mijn verhaal blijft verschillen met dat van De Vlaeminck. Roger zegt: er is toen niets bedisseld. Terwijl ik wel zeker weet dat we toen een correcte afspraak hadden: de winnaar betaalt de helper. Roger had toen geen superdag. Zonder mij was hij nooit voorop gebleven. Dan had, denk ik, Walter Godefroot gewonnen: die zat super.»

HUMO Uiteindelijk won De Vlaeminck dus, zonder dat er gesprint werd. Dat oogde alvast een beetje lullig...

Maertens «Er is nog iets dat ik moet vertellen. Die verdomde Fabri was net voor de slotfase nog even langs komen rijden. 'Allez, Freddy, omdat ge zo goed uw best gedaan hebt, moogt ge toch meesprinten.' Ik kon wel ontploffen!

»Maar eerlijk is eerlijk: ik had tachtig kilometer alleen op kop gebeukt. Ik zat kapót - meesprinten lukte gewoon niet meer.»

HUMO Bijzonder toch, die rivaliteit tussen jou en De Vlaeminck. In de koers elkaars vijanden, ernaast altijd vrolijk dollend.

Maertens «Natuurlijk. Ge moogt alleen in de koers kwaad zijn op elkaar, vind ik. Voorbeeldje: op een dag was ik met Michel Pollentier aan het trainen. We kwamen De Vlaeminck en Ronan De Meyer tegen in Diksmuide, en besloten samen verder te rijden. We stopten even bij mij thuis, voor wat pateekes en, euh, wat drank.

»We kropen weer op de fiets, en De Vlaeminck, die een paar glazen champagne binnen had, begon te vlammen. Van Lombardsijde naar Knokke, de hele kustlijn, konden Pollentier, De Meyer en ik niet uit het wiel komen. Roger vlóóg. Maar daarna kreeg hij wel zijn klop. Toen hebben we 'm nog naar huis moeten duwen (lacht)

HUMO Hoe zat het in die tijd trouwens met doping?

Maertens «Ach, doping... Dat is een affaire van de hele sportgeschiedenis, en van álle sporten. Het bestond vroeger ook al: laten we daar niet hypocriet over doen. Ik geloof zelfs dat het wielrennen nog nooit zo zuiver is geweest als nu. De controles zijn zo streng geworden dat het haast niet meer mogelijk is om nog in de snoepdoos te zitten.»

HUMO Tot slot: de serie heet 'De Flandriens'. Maar bestaat die eigenlijk nog, de flandrien?

Maertens «Natuurlijk! Kijk naar dat manneke dat Kuurne-Brussel-Kuurne gewonnen heeft (Bobbie Traksel, red.). Doe het maar eens na, hè, in zo'n vreselijk weer. Het materiaal en de begeleiding zijn veel professioneler geworden, maar koers blijft koers. Ze hebben de hellingen in de Ronde van Vlaanderen niet afgetopt, hè, en 't blijft vechten tegen sneeuw, regen en wind: de kasseiklassiekers worden nog altijd gewoon door échte flandriens.»

0 reacties

reageer ook 

Reageer ook

Humo login:

(wordt nooit getoond)

Of login met facebook:

Deze week in Humo

@jeroen_maris op twitter

Naar twitter
jeroen_maris profile

jeroen_marisEpic night met de populaire toondichter Netsky: humo.be/actua/137542/r…. @netskymusic @Humo7 hours ago · reply · retweet · favorite

jeroen_maris profile

jeroen_marisNauwelijks had hij kennisgemaakt met @elkeneuville, en @sanfyezerskiy had al een natte broek. Dat viel me mee van hem.3 days ago · reply · retweet · favorite

jeroen_maris profile

jeroen_maris@elkeneuville @sanfyezerskiy Nog eens bedankt voor de pureepatatjes, Elke.3 days ago · reply · retweet · favorite

jeroen_maris profile

jeroen_maris'Kom van dat dak af!' Traceurs over #Parkour in #Humo deze week, videospecial op humo.be/actua/136900/p… #turnenmaardancool4 days ago · reply · retweet · favorite

jeroen_maris profile

jeroen_maris@brarno Awoert! Je hebt gewoon geluk dat ik geen foursquare gebruik.5 days ago · reply · retweet · favorite

jeroen_maris profile

jeroen_maris@duchka Ik vind je schattig als je dt-fouten maakt.5 days ago · reply · retweet · favorite

jeroen_maris profile

jeroen_maris@duchka No prob, hoor. Ik wens je een liefdevol huwelijk met hem, en vele socialistische kinderen, en een schattig windmolentje in de tuin!5 days ago · reply · retweet · favorite

jeroen_maris profile

jeroen_maris@duchka O god. Duchka toch. Je hebt toch nooit gefantaseerd dat je van amourken amourken deed met een zuchtende en zwetende #VDL onder je?5 days ago · reply · retweet · favorite

jeroen_maris profile

jeroen_marisRT @tompardoen: 'God knijpt, maar hij wurgt niet.' Ik ging op reis en bracht mee: een verhaal over crisis in Spanje. bit.ly/KGnZub5 days ago · reply · retweet · favorite

jeroen_maris profile

jeroen_maris@Kroy_Wendy Vind ik 'n vreselijk zinnetje, want meestal slaag ik er dan totaal niet in om een grap te verzinnen, en voel ik me een stomkop.6 days ago · reply · retweet · favorite

jeroen_maris profile

jeroen_maris@nikmrx '5:55' is wel mijn favoriete seksplaat.7 days ago · reply · retweet · favorite

jeroen_maris profile

jeroen_maris@kirstenlemaire Tien jaar geleden stond ik daar bij! #nogaltijdtrotsop7 days ago · reply · retweet · favorite

jeroen_maris profile

jeroen_maris@dwvdevriese Jan toch. Je moet de Knack niet lezen, daarvan krijg je 't aan je prostaat.9 days ago · reply · retweet · favorite

jeroen_maris profile

jeroen_marisBeotiërs anno 2012. Welk boekje zou Wathelet trouwens aan het lezen zijn? youtube.com/watch?v=2cuCZl… #randdebielenindekamer9 days ago · reply · retweet · favorite

jeroen_maris profile

jeroen_marisHa, dat van dat epiloogje vind ik ook. Bespreking van 'De rouille et d'os' met Mmmatthias: humo.be/filmreviews/13… #schoenaerts #cannes20129 days ago · reply · retweet · favorite

jeroen_maris profile

jeroen_marisI agree. RT @VidalKoen: Griekse exit zou één van de grootste vergissingen uit geschiedenis van EU zijn. demorgen.be/dm/nl/2462/Sta…9 days ago · reply · retweet · favorite

jeroen_maris profile

jeroen_maris#Snoepje was twaalf in 1991, en luisterde op haar roze walkman naar 'Ten'. Ik was zes en keek naar Samson. #voorallestelaatgeboren #album10010 days ago · reply · retweet · favorite

jeroen_maris profile

jeroen_marisToch een flinke zeven op de PVDD-potentieladder: Amatorski en Intergalactic Lovers. humo.be/actua/136907/r… @amatorski @intlovers #humo10 days ago · reply · retweet · favorite

jeroen_maris profile

jeroen_marisGeorges is definitely het soort jongetje dat ik in de lagere school nooit iets in mijn poëzie liet tekenen. #reyerslaat #leekens11 days ago · reply · retweet · favorite

RSS TV

Tv-tips voor vanavond

filmpjes op tv&film;

vlaamse-tv-zenders op twitter

Naar twitter
vtm profile

vtmJe zou voor minder, met deze warmte ... @geerthoste #Kookt, vanavond om 20.45 bij @vtmabout 1 hour ago · reply · retweet · favorite

een profile

eenBen jij de ultieme premiejager? Schrijf je dan in voor een gloednieuw seizoen "De premiejagers" bit.ly/hnZdXs4 hours ago · reply · retweet · favorite

discoverybe profile

discoverybeIn #GoldDivers loopt de spanning op als de baggeraars naar nieuwe goudlocaties zoeken.9 hours ago · reply · retweet · favorite

canvastv profile

canvastvVoorwaar, de eerste dag Roland Garros is aangebroken! Canvas op de gravel, elke dag vanaf 11.00. ow.ly/b9rvl10 hours ago · reply · retweet · favorite

discoverybe profile

discoverybeIn #WorldsToughestExpeditionswithJamesCracknell is James aangespoeld op een afgelegen eiland in de Stille Zuidzee, omgeven door haaien10 hours ago · reply · retweet · favorite

discoverybe profile

discoverybeDoe vandaag tot 20:00 uur nog mee aan de Dealers Competitie en maak kans op een plek in de finale! bit.ly/K1m8C717 hours ago · reply · retweet · favorite

canvastv profile

canvastvDe ontknoping van de Koningin Elisabethwedstrijd 2012: Andrej Baranov wint, Yu-Chien Tseng gaat naar huis met de VRT-publieksprijs. #kew201218 hours ago · reply · retweet · favorite

canvastv profile

canvastvWaar komen nepsigaretten vandaan? #vranckxtv zoekt en vindt straatventers in Parijs en clandestiene fabriekjes in China.http://ow.ly/b9qZEyesterday · reply · retweet · favorite

een profile

eenOm 20:40 ontvangt @petervandeveire enkele bekende specialisten en liefhebbers van het songfestival in Studio Eurosong bit.ly/KAC0rLyesterday · reply · retweet · favorite

canvastv profile

canvastv5 rugzaktoeristen gaan op zoek naar grensverleggende ervaringen. Hotel very welcome, om 23.40. ow.ly/b9rafyesterday · reply · retweet · favorite

vtm profile

vtmRT@Telefacts: Telefacts zoekt een barbecuefeestje vanavond in het Gentse waar we wat sfeerbeelden mogen nemen, voor een reportage over he...yesterday · reply · retweet · favorite

canvastv profile

canvastvTijd voor de namiddagfilm van deze week: Hop, over een Burundese jongen en z'n vader met o.a. Jan Decleir, Kalomba Mboy en... Emile Mpenza.yesterday · reply · retweet · favorite

discoverybe profile

discoverybeNeem in #AussieFeds een kijkje achter de schermen bij de nationale en internationale politie van Australië, de Australian Federal Police.yesterday · reply · retweet · favorite

een profile

eenStraks om 23:35 zie je Al Pacino en Russell Crowe in "The insider" ow.ly/i/EoHqyesterday · reply · retweet · favorite

canvastv profile

canvastvFrigoboxen gevuld? Volkslied ingestudeerd? Over naar het Koning Boudewijnstadion. #belmon #rodeduivels #wilmots #canvastvyesterday · reply · retweet · favorite

vtm profile

vtmZo meteen een nieuwe #vanas en het belooft heet te worden ...yesterday · reply · retweet · favorite

Meest bekeken tv-programma's

 De week van 16 mei - 22 mei.

 
  • SCHEIRE EN DE SCHEPPING

    1.191.672

  • THUIS

    1.034.668

  • HET 7 UUR-JOURNAAL

    942.929

  • BOER ZOCHT VROUW

    930.596

  • FLIKKEN MAASTRICHT

    926.283

  • MAN BIJT HOND

    924.098

  • SPORTWEEKEND

    876.250

Jouw aanraders