
Maar voor één keer is dat niet noodzakelijk negatief: de Amerikaanse gezondheidszorg, waar Michael Moore in zijn documentaire nog zo'n schrijnend en hallucinant beeld van ophing, is sinds de recente hervorming een menselijker pad ingeslagen, ook al heeft het Obama bloed, zweet en een stroom van 'You dirty socialist pig!'-verwensingen gekost.
Rest alleen nog de vraag: is Moore eigenlijk tevreden met de nieuwbakken health care bill?
Michael Moore «Het is een stap in de goeie richting, maar Republikeinen kunnen op hun beide oren slapen: nog lang niet elke Amerikaan zal straks een betaalbare ziekteverzekering hebben.
»De kern van het probleem blijft onopgelost: de winstgeile ziekteverzekeraars zijn nog altijd de baas. Oké, ze krijgen nu een boete van 100 dollar per dag dat ze een patiënt weigeren te verzekeren.
»Maar hun rekening is natuurlijk snel gemaakt: 'Als we die zieke weigeren, dan kost ons dat maximaal 36.500 dollar per jaar; zijn levensreddende operatie kost ons 100.000 dollar. Doe ons dus maar de boete en dan duimen we wel dat hij snel het loodje legt!' Je ziet: we hebben nog werk voor de boeg.»
- Voor 'Sicko' ging je anders te werk dan in je vorige docu's: in plaats van de ziekteverzekeraars te gaan jennen, zoomde je in op zieke Amerikanen en hun aangrijpende verhalen.
Moore «Daarmee heb ik de verzekeringsindustrie toch maar mooi op 't verkeerde been gezet. Zodra ze opvingen dat ik met 'Sicko' bezig was, brak er een storm van interne waarschuwingsmemo's los. Ze organiseerden zelfs trainingssessies: 'Hoe te reageren als Michael Moore plots voor je neus staat'.
»Kennelijk kregen mensen daar de raad me af te leiden met complimentjes over mijn spectaculaire gewichtsverlies, of met commentaar over mijn favoriete sportteams. Hilarisch, maar tegelijk een tikje angstaanjagend: met die afleidingsmanoeuvres zouden ze er nog in geslaagd zijn ook.»
- Je toonde ook uitvoerig wat voor geweldige gezondheidszorg ze hebben in Frankrijk, Canada, Engeland en Cuba. De voornaamste kritiek op 'Sicko' luidde dat je een veel te rooskleurig beeld van die landen schilderde, zeker van Cuba.
Moore «Toen ik voor 'Sicko' met een groepje zieke reddingswerkers van 9/11 naar Cuba trok voor een behandeling die hen in Amerika werd geweigerd, lieten de Cubanen natuurlijk hun meest geavanceerde medische apparatuur en hun beste zorgen zien - ik had niet anders verwacht.
»Maar Reggie, één van de patiënten uit ons groepje, is ginder nog een tijdje alleen achtergebleven om haar behandeling te voltooien. Om eens te testen of de Cubaanse gezondheidszorg even hulpvaardig is zonder camera's in de buurt, is ze op een dag haar ziekenbed uitgeglipt en naar de receptie van het ziekenhuis gestapt, waar ze zich voordeed als een zieke toeriste uit Puerto Rico. Wel, ze werd met evenveel zorg geholpen als de eerste keer.»
- Was 'Sicko' eigenlijk een hit in Cuba?
Moore «Mijn documentaires verschijnen er alleen in gebootlegde piraatversies. Dat doet me eraan denken: Castro moet me nog geld voor de filmrechten (lacht).»
Bekijk de trailer:




























![Aimé Van Hecke: 'Humo heeft afspraak met de 21ste eeuw gemist' [fotospecial]](http://img.humo.be/q90/w148/h148/img_352/352566.jpg)


0 reacties
reageer ookReageer ook