
Mocht u het te druk-druk-druk hebben om aan zijn boeken te beginnen: vanavond kunt u op Ned. 2 deel één meepikken van een portret van 'de rottweiler van Darwin'.
- Waarom gebruikt een gevierd wetenschapper een aanzienlijk deel van zijn kostbare tijd om mensen diets te maken dat het onzin is om een god te aanbidden?
Richard Dawkins «Net omdát ik een wetenschapper ben: ik ben verknocht aan de waarheid. Eén van de belangrijkste vragen die een mens zich kan stellen is: ligt er aan het universum een bovennatuurlijk wezen ten grondslag of niet? Ik denk van niet.»
- Maar is het zo erg als mensen daar anders over denken?
Dawkins «Mij stoort de slaafse, kinderachtige manier waarop godsdiensten mensen behandelen. Ze leren hen om tevreden te zijn dat ze dingen níét weten. Het is één ding om vragen te stellen, maar het is heel wat anders om moedwillig te vergeten dat de wetenschap elke dag meer ántwoorden heeft.»
- Gelooft u dan echt niet in iets, hierboven?
Dawkins «Het zou onwetenschappelijk zijn om te zeggen: het is volstrekt zeker dat er niets is. Maar ik plaats geloven in god op één lijn met geloven in feeën. En wat Jezus betreft: als hij nu had geleefd, zou hij volgens mij zelf een atheïst zijn. Wel een prettige gedachte.»
- Zou de wereld beter af zijn zonder religie?
Dawkins «Ik denk van wel. Ik wil niet zeggen dat alle religieuze mensen slecht zijn en alle atheïsten goed, maar als je van jongs af aan te horen krijgt dat iets zo is omdat een meneer in een lange zwarte jurk zégt dat het zo is, dan word je een makkelijke prooi voor gewetenloze figuren. Adolf Hitler, ooit van gehoord?»
- Waarom de religie niet gewoon laten uitsterven? Dat proces lijkt op veel plaatsen in volle gang.
Dawkins «In sommige delen van Europa misschien, maar zeker niet in Amerika, en evenmin in de islamitische wereld. En net die islamitische wereld rukt demografisch gezien gevaarlijk op in Europa.»
- Hebt u er een verklaring voor dat juist de Verenigde Staten zo in de greep zijn van religie?
Dawkins «De VS is een natie van immigranten. Die misten hun familie en vrienden, en de kerken hebben die lacune gevuld. Mij niet gelaten, maar de gevolgen zijn nauwelijks te vatten. Wist je dat zo'n 45 procent van de Amerikanen oprecht gelooft dat de wereld minder dan 10.000 jaar oud is? (Hoofdschuddend) Crazy. Echt: vol-ko-men getikt.»




























![Aimé Van Hecke: 'Humo heeft afspraak met de 21ste eeuw gemist' [fotospecial]](http://img.humo.be/q90/w148/h148/img_352/352566.jpg)


0 reacties
reageer ookReageer ook