Het Grote Tourspel

tv-tips Ned. 1 | donderdag 1 juli | 20.30 u., door (nj)

Mochten de heren coureurs hun verboden middelen vergeten zijn, dan kunnen ze altijd nog even bij Jules Deelder binnenwippen: overmorgen gaat de 97ste Ronde van Frankrijk van start in Rotterdam.

20363_tv-tour.jpg© Merlijn Doomernik

Voor de gelegenheid zendt de VPRO vanavond een groots opgezet Tourspel uit, dat in goede banen wordt geleid door frisse jongens Matthijs van Nieuwkerk en Wilfried de Jong - aan wie u, voor we het vergeten, óók wel eens mag denken wanneer u de volgende keer de Pop Poll-categorie 'Bekwaamste buitenlandse tv-figuur' invult.

Wilfried de Jong «We nemen op in een enórrummu studio in Rotterdam, met vijf-, zeshonderd man publiek - ik zal voor eerste keer zo'n camera op een crane moeten zien te ontwijken. De hele route van de Tour staat in het geel op de grond uitgetekend, en we hebben twee gigantische decorstukken laten bouwen: een replica van de Arc de Triomphe, waar de Tour aankomt, en eentje van de Erasmusbrug in Rotterdam.

»Twee ploegen van wielrenners en oud-wielrenners, onder aanvoering van ex-Tourwinnaars Joop Zoetemelk en Jan Janssen, strijden er om de eindoverwinning. Over iedere etappe moeten ze een kennisvraag beantwoorden - 'wie won de tweede etappe in 1970?', ik zeg maar wat - of krijgen ze een stukje archiefbeeld voorgeschoteld.

»We laten ook nieuwe filmpjes zien, onder andere eentje bij Eddy Merckx thuis. En op de twee 'rustdagen' is er telkens een muzikaal intermezzo - als ik me niet vergis is de redactie in onderhandeling met Guus Meeuwis, bij ons een mateloos populaire zanger.»

HUMO Genoeg reclame, we kijken. Ben je een Tourfanaat?

De Jong «Ja. Al moet ik zeggen dat ik een frisse voorjaarsklassieker toch ook altijd wel kan pruimen. En ik moet bekennen dat ik de Tour zeker in de eerste week wel eens saai vind: van halftwee tot halfzes zit je naar twee onbekende vluchters te kijken, en om kwart voor zes wint Cavendish de massasprint. Pardon, wint Boonen de massasprint. Dan houd ik toch meer van de bergetappes, want die zijn onvoorspelbaar.

»Nee, serieus: ik ben een gróte Tourfanaat. Ik weet nog dat ik in '68 Jan Janssen de Tour zag winnen, tien of elf moet ik geweest zijn. Dat maakte diepe indruk, hoor. In die tijd ging ik ook vaak met mijn ouders op vakantie in Frankrijk, en dan gingen we altijd wel naar een etappe kijken. Op de kokende motorkap van onze oude BMW stond ik dan toe te kijken hoe Merckx of Ocaña voorbij kwamen gehijgd op de Tourmalet.»

HUMO Als Rotterdammer moet je wel trots zijn dat de Tour in jouw stad start.

De Jong «Ja, geweldig. Ik woon praktisch aan het parcours: de proloog zal ik vanaf mijn dakterras kunnen volgen, met een biertje erbij. Hopelijk zit het weer een beetje mee.»

HUMO Twee dagen voor de proloog verzorg je de officiële ploegenpresentatie van de Tour, samen met Michel Wuyts. Jou kennende wordt dat een iets swingender aangelegenheid dan de gebruikelijke non-vertoning.

De Jong «Ik heb Michel vorige week ontmoet, en we hebben met mekaar afgesproken om niet al te veel voor te bereiden. Je kunt daar moeilijk diepte-interviews afnemen, hè: zo'n Armstrong komt opgereden, zwaait even naar de mensen en antwoordt dan snel nog even op twee of drie vraagjes.

»Die renners zitten ook helemaal niet op Wuyts en De Jong te wachten: die willen zo snel mogelijk richting Frankrijk. Dat wordt improviseren, en hopelijk niet al te veel op onze bek gaan. Een eer overigens, om die ploegenpresentatie samen met Michel Wuyts te mogen doen, want ik vind hem een fantastische wielercommentator.»

HUMO Wie wint de Tour, denk je?

De Jong «Contador. Of Fränk Schleck

HUMO En zal de winnaar achteraf op doping betrapt worden?

De Jong «Ik hoop het wel, want zoiets houdt de gemoederen toch altijd weer erg bezig. Ik vind het ook altijd weer heerlijk om de schuldige te horen beweren dat het helemaal geen doping was, maar een middeltje tegen verkoudheid.

»Ik ben een groot voorstander van een goede medische begeleiding van wielrenners. Iedere wielerliefhebber die bij zijn volle verstand is weet dat hij al jaren- of decennialang naar renners zit te kijken die zichzelf prepareren, en dat is op zich helemaal niet zo erg.

»Om met Gerrie Knetemann te spreken: op een boterham met pindakaas rijd je de Tour niet uit. Vergeet ook niet dat je met absolute topsporters te maken hebt. Ik bedoel, 't is niet uit luiigheid dat ze iets nemen.

»Vandaag las ik een stukje in het Algemeen Dagblad waarin Wesley Sneijder vertelt dat bij zijn club Inter Milaan altijd de spuiten klaarliggen voor wanneer ze ergens een pijntje voelen. Zo'n bericht wordt eenvoudigweg ter kennisgeving aangenomen door de krantenlezer.

»Terwijl, als een wielrenner zou zeggen dat hij iedere dag een spuitje krijgt om gezond te blijven, dan wordt hij aan de hoogste boom opgehangen. Erg onrechtvaardig, vind ik.»

HUMO Een motortje in je fiets monteren, vind je dat ook oké?

De Jong «Haha, nee, daar ben ik dan weer niet zo'n voorstander van. Schitterend verhaal hoor, maar ik geloof er geen snars van. Cancellara is gewoon een uitzonderlijke coureur, die heeft geen motortje nodig.

»De fiets waarmee hij vorig jaar wereldkampioen tijdrijden werd in Mendrisio, hebben we een week later nog enkele dagen in onze 'Holland Sport'-studio gehad - een redacteur is 'm gaan afhalen in Zwitserland. En daar zaten toch echt geen rare schroefjes of hendeltjes aan, hoor.»

HUMO Dit nog. Op de persfoto van 'Het grote Tourspel' draagt Matthijs een gele trui en jij een bolletjestrui. Hebben jullie lang gevochten over wie het geel kreeg?

De Jong «Nee hoor: mijn bolletjestrui is de originele trui waarin Gert-Jan Theunisse nog ooit de Alpe d'Huez heeft bedwongen, terwijl die gele trui van Matthijs gewoon uit de winkel komt. Maar ik begrijp je punt. Die gele trui zou eigenlijk mij toekomen: ik fiets er Matthijs los vanaf.»

0 reacties

reageer ook 

Reageer ook

Humo login:

(wordt nooit getoond)

Of login met facebook:

Deze week in Humo

Meest gelezen

RSS TV

Tv-tips voor vanavond

filmpjes op tv&film;

vlaamse-tv-zenders op twitter

Naar twitter
VIJFtv profile

VIJFtvInterview met producer Nancy Hult over hoogvlieger #PanAm vijftv.be/programma_pana…53 minutes ago · reply · retweet · favorite

JIM_be profile

JIM_beDe beste songs om je relatie te starten/beëindigen tinyurl.com/745sve359 minutes ago · reply · retweet · favorite

vtm profile

vtmDinsdag in @Telefacts: Pesten is (nog steeds) een pest, De vlucht naar Zeeland, Liefde is ... bit.ly/rD4t8vabout 1 hour ago · reply · retweet · favorite

vtm profile

vtmHebben jullie de trailer en foto's al gezien van #WeekendAanZee? on.fb.me/w9sGNJabout 1 hour ago · reply · retweet · favorite

vtm profile

vtmDe 4de aflevering van #ChefInNood brengt Stéphane Buyens dinsdag naar het provinciaal domein van Wetteren bit.ly/yK8qTPabout 1 hour ago · reply · retweet · favorite

VIJFtv profile

VIJFtvProfbasketer versus jonge, blanke vrouw #waargebeurd om 20u40 Playing for Keeps vijftv.be/programma_waar…about 1 hour ago · reply · retweet · favorite

vtm profile

vtmHeb jij je stem al uitgebracht op de #TopSpots? Je maakt kans op een keukenpakket of citytrip naar Rome #win #vmmtv bit.ly/xccE8h2 hours ago · reply · retweet · favorite

een profile

eenJeroen toont straks hoe je een heerlijke chocoladecake maakt. Ideaal voor Valentijnsdag: on.fb.me/zao9q42 hours ago · reply · retweet · favorite

ACHT_TV profile

ACHT_TVGeen vriendin of zit de klad erin? Waag uw kans bij Ekaterina. She lookink for chusband. DOX: Email Order Brides,... fb.me/E5tyHlll2 hours ago · reply · retweet · favorite

discoverybe profile

discoverybeRijden we voor 2020 in zelfsturende auto's? bit.ly/wa3rf53 hours ago · reply · retweet · favorite

VitayaTelevisie profile

VitayaTelevisieHebben jullie al plannen voor Valentijn? Vitaya alvast wel! vitaya.be/1402-feature-f…4 hours ago · reply · retweet · favorite

discoverybe profile

discoverybeOntploffende varkensmest stelt wetenschappers voor raadsel: bit.ly/weW2Xg4 hours ago · reply · retweet · favorite

JIM_be profile

JIM_bedeadmau5 deelt telefoonnummer Skrillex uit tinyurl.com/7c4myom4 hours ago · reply · retweet · favorite

vtm profile

vtmVanavond om 20.45 trekt Nicolas op pad met 3 vrijgezelle dames in #DePerfecteDate bit.ly/xpX9R15 hours ago · reply · retweet · favorite

discoverybe profile

discoverybe'Vrouwen parkeren beter' bit.ly/zWLoNr5 hours ago · reply · retweet · favorite

JIM_be profile

JIM_beGrammy Awards 2012 tinyurl.com/7gtmwyh De winnaars en belangrijkste optredens5 hours ago · reply · retweet · favorite

ACHT_TV profile

ACHT_TVU doet niet aan voorgekauwde kleffe clichés? Zet een zelfverzonnen klef cliché op een Valentijns-e-card van Acht... fb.me/1BXRRec115 hours ago · reply · retweet · favorite

Meest bekeken tv-programma's

 De week van 2 februari - 8 februari.

 
  • DE PAPPENHEIMERS

    Eén

  • VB. BB. 1/2F:KORTRIJK/BERGEN

    Canvas/Ketnet

  • THE VOICE VAN VLAANDEREN

    VTM

  • VELDRIJDEN. HOOGSTRATEN

    VT4

  • BEYOND THE BLACKBOARD

    VijfTV

  • STURM DER LIEBE

    Vitaya

  • BULLETPROOF MONK

    2BE

Jouw aanraders