Het uur van de wolf

tv-tips Ned. 2 | dinsdag 29 maart | 23 u.

Rijkeluismuzikanten als Ezra Koenig van Vampire Weekend, die van op een designerbarkruk in hippe New Yorkse clubs hun liefde voor de Afrikaanse polyritmiek prediken, zouden vanavond met de oogleden wijd opengetapet 'Benda Bilili!' op Nederland 2 moeten ondergaan.

22003_Het_uur_van_de_wolf_Benda-167294.jpg

Deze verpletterende documentaire brengt het verhaal van Staff Benda Bilili, een troep door polio verminkte straatmuzikanten die zich op kaduke driewielers door de stoffige straten van Kinshasa voortbewegen.

In 2004 stootten Renaud Barret en Florent de la Tullaye, twee Franse documentairemakers, per toeval op de groep, en ze besloten een levenslange droom waar te maken en de band een plaat te laten opnemen.

De Belgische producer Vincent Kenis (hij compileerde o.a. 'Congotronics', een excellente bloemlezing van hedendaagse Afrikaanse muziek) zette een openluchtstudio op in de zoo van Kinshasa, terwijl Barret en de la Tullaye hun camera draaiende hielden.

Het resultaat: 'Très très fort' (uitgebracht in 2009) swingt als een hangende negerinnentiet, de groep schuimt sindsdien alle Europese festivals en concertzalen af (op 29 april staan ze in de AB) en 'Benda Bilili!' is de weldadigste brok televisie die dit jaar uw luxueuze plasmascherm zal verwarmen.

Renaud Barret «Ik had het plan opgevat om de Congolese muziekscene in kaart te brengen toen ik op een goede dag een zootje ongeregeld door de stad zag rijden op driewielers die recht uit 'Mad Max' of 'Easy Rider' leken te komen.

»Ik zag hoe ze aan een poepsjiek restaurant halt hielden om te busken voor de rijke expats die daar zaten. Ik stond aan de grond genageld. Die geweldige songs! Die pijn én levensmoed in hun teksten!

»Tot aan de dageraad ben ik blijven luisteren en de volgende dag trommelde ik als de wiedeweerga mijn copain Florent op, om samen hun muziek op te nemen.»

- Waarom hebben jullie besloten ook een documentaire over de groep te maken?

Barret «Wij zijn natuurlijk geen muziekproducers, dus we lieten Vincent Kenis de opnames leiden, terwijl wij het hele proces filmden. Eerst wilden we gewoon promotiemateriaal voor het platenlabel verzamelen, maar na enige tijd beseften we dat er méér in hun verhalen schuilde.»

Florent de la Tullaye «We hadden geen op voorhand uitgeschreven draaiboek: we hebben ons gewoon op sleeptouw laten nemen door de groep. Onverwachte ontmoetingen of ruzies binnen de band hebben het verloop van de film bepaald.»

- Jullie hebben vijf jaar lang met de camera door Kinshasa rondgezworven.

de la Tullaye «Het was de hel! We zijn zelfs even bang geweest dat we het hele project zouden moeten stopzetten. Het buurtcentrum waar de groep verbleef, was afgebrand. Daardoor viel de band uiteen. En net op dat moment vernamen we vanuit Frankrijk dat ons geld op was.»

Barret «Maar we zijn tot het gaatje gegaan. Onze film is het relaas van alle ups en downs, met als surrealistische apotheose de Europese festivaltour van de band.»

- Toen ik 'Très très fort' voor het eerst hoorde, ging ik compleet overstag voor de satongé, een zelfgemaakt eensnarig instrument waar de virtuoze Roger (toen 17 jaar) argeloos solo's op pulkt.

Barret «Ik had Roger zien spelen op straat, en ik heb hem zelf voorgesteld aan Ricky (de bendeleider van Staff Benda Bilili, red.). Die lijfde hem meteen in. Vanwege zijn ongenaakbare geloof in muziek: ooit wil Roger zijn familie onderhouden met z'n tokkeltuig.»

de la Tullaye «Dat is de ongelooflijke natuurkracht van Staff Benda Bilili: alléén de muziek telt. Ricky en Coco - de belangrijkste songwriter en het kloppende hart van de band - hebben de gemiddelde levensverwachting voor Congolese mannen ondertussen ruim overschreden, en ze zien alles wat ze nu meemaken als een geschenk.

»Coco voorspelde bij onze eerste ontmoeting dat Staff Benda Bilili de bekendste groep van Afrika zal worden. En warempel: door hun energie en doorzettingsvermogen wordt die voorspelling nu bewaarheid.»

Bekijk de trailer

0 reacties

reageer ook 

Reageer ook

Humo login:

(wordt nooit getoond)

Of login met facebook:

Deze week in Humo

RSS TV

Tv-tips voor vanavond

filmpjes op tv&film;

vlaamse-tv-zenders op twitter

Naar twitter
discoverybe profile

discoverybeDoe vandaag tot 20:00 uur nog mee aan de Dealers Competitie en maak kans op een plek in de finale! bit.ly/K1m8C73 hours ago · reply · retweet · favorite

canvastv profile

canvastvDe ontknoping van de Koningin Elisabethwedstrijd 2012: Andrej Baranov wint, Yu-Chien Tseng gaat naar huis met de VRT-publieksprijs. #kew20124 hours ago · reply · retweet · favorite

canvastv profile

canvastvWaar komen nepsigaretten vandaan? #vranckxtv zoekt en vindt straatventers in Parijs en clandestiene fabriekjes in China.http://ow.ly/b9qZE10 hours ago · reply · retweet · favorite

een profile

eenOm 20:40 ontvangt @petervandeveire enkele bekende specialisten en liefhebbers van het songfestival in Studio Eurosong bit.ly/KAC0rL10 hours ago · reply · retweet · favorite

canvastv profile

canvastv5 rugzaktoeristen gaan op zoek naar grensverleggende ervaringen. Hotel very welcome, om 23.40. ow.ly/b9raf12 hours ago · reply · retweet · favorite

vtm profile

vtmRT@Telefacts: Telefacts zoekt een barbecuefeestje vanavond in het Gentse waar we wat sfeerbeelden mogen nemen, voor een reportage over he...14 hours ago · reply · retweet · favorite

canvastv profile

canvastvTijd voor de namiddagfilm van deze week: Hop, over een Burundese jongen en z'n vader met o.a. Jan Decleir, Kalomba Mboy en... Emile Mpenza.16 hours ago · reply · retweet · favorite

discoverybe profile

discoverybeNeem in #AussieFeds een kijkje achter de schermen bij de nationale en internationale politie van Australië, de Australian Federal Police.19 hours ago · reply · retweet · favorite

een profile

eenStraks om 23:35 zie je Al Pacino en Russell Crowe in "The insider" ow.ly/i/EoHqyesterday · reply · retweet · favorite

canvastv profile

canvastvFrigoboxen gevuld? Volkslied ingestudeerd? Over naar het Koning Boudewijnstadion. #belmon #rodeduivels #wilmots #canvastvyesterday · reply · retweet · favorite

vtm profile

vtmZo meteen een nieuwe #vanas en het belooft heet te worden ...yesterday · reply · retweet · favorite

canvastv profile

canvastvOm 22.55: Le silence de Lorna, een pakkende (en bekroonde) prent van de gebroeders Dardenne over immigratie in België ow.ly/b9qaJyesterday · reply · retweet · favorite

JIM_be profile

JIM_beFan geraakt binnen in kleedkamer One Direction bit.ly/KyKQdwyesterday · reply · retweet · favorite

canvastv profile

canvastvHet is 19.00 en dan hebben de Zweden lol! Hop naar het monadine kustplaatsje #Solsidan ow.ly/i/Eqa1yesterday · reply · retweet · favorite

vtm profile

vtmRT@voordeshow: Wij starten het verlengd weekend met BBQ-tips! Geniet ervan en tot maandag!#voordeshow @vtmyesterday · reply · retweet · favorite

Meest bekeken tv-programma's

 De week van 16 mei - 22 mei.

 
  • SCHEIRE EN DE SCHEPPING

    1.191.672

  • THUIS

    1.034.668

  • HET 7 UUR-JOURNAAL

    942.929

  • BOER ZOCHT VROUW

    930.596

  • FLIKKEN MAASTRICHT

    926.283

  • MAN BIJT HOND

    924.098

  • SPORTWEEKEND

    876.250

Jouw aanraders