Film: Shine A Light

tv-tips Canvas | donderdag 29 december | 22.50 u.

De feiten: op 29 oktober en 1 november 2006 filmde Martin Scorsese twee concerten van de ‘A Bigger Bang Tour’, de zoveelste lucratieve wereldreis van zijn generatiegenoten The Rolling Stones. De Italiaanse opdonder liet al zijn metier los op de indrukwekkende setlist – (‘Jumpin’ Jack Flash'! ‘As Tears Go By'! ‘Tumbling Dice’!): wie er vanavond voor gaat zitten, verzekert zichzelf van een oogstrelende tv-avond die swingt als een hangtiet.

Shine A Light

Toch is ‘Shine a Light’ niet de beste concertfilm van The Rolling Stones: ‘Gimme Shelter’ (1970) bijvoorbeeld, voor altijd verbonden met dat ene tragische incident in Altamont, liet de groep horen op het toppunt van haar kunnen.

En, neem het aan van iemand die talloze eenzame winteravonden heeft doorgebracht in het gezelschap van ‘The Last Waltz’, de afscheidsfilm van The Band: het is ook niet de beste concertfilm van Scorsese. Het doet bovendien pijn aan de ogen om te zien dat Bill Clinton een verjaardagspartijtje geeft op een concert van de groep die ooit als staatsgevaarlijk te boek stond, en dat Mick als een reumatische kater rond dat wicht van een Christina Aguilera kronkelt.

Samengevat: ‘Shine a Light’ komt een goeie dertig jaar te laat, maar als u de oude Stones met volle goesting het nimmer geëvenaarde oeuvre van hun jongere zelf wilt zien coveren, en dat door de lens van de grootste nog levende filmmaker, dan geven wij u geen ongelijk.

Martin Scorsese «Ik heb The Stones voor het eerst zien optreden in 1970. Muziek maakte toen al een belangrijk deel van mijn leven uit: het was begonnen met Dylan, van daaruit was het een kleine stap naar Neil Young, Van Morrison en Joni Mitchell.

»Van The Beatles was ik ook fan, maar mijn band metThe Stonesisiets speciaals: het vrije in hun muziek heeft me geïnspireerd om in mijn films ook geen compromissen te sluiten. In 'Mean Streets' zitten er niet toevallig twee nummers van hen. Ik had er nog veel meer willen gebruiken, maar dat kon ik me toen nog niet permitteren.»

- Anders dan in ‘The Last Waltz’ en ‘No Direction Home’, over Bob Dylan, speelt alles zich dit keer op het podium af. Waarom?

Scorsese «Over geen enkele groep ter wereld is al zoveel gezegd en geschreven als The Rolling Stones: wat kon ik nog meer vertellen? Op het podium kun je overigens de hele geschiedenis zien: je leest het af van hun gezichten, van de moves van Mick en de manier waarop Keith met zijn gitaar omgaat. Als ik hun omgang met elkaar kon vastleggen, en de primaire euforie van hun muziek, dan kon ik alles vertellen wat ik wilde.»

- Uw eerste ervaring met concertfilms deed u op op Woodstock. Voelde u zich daar op uw plaats, als jonge Italiaanse snaak?

Scorsese «Helemaal niet! Om je een idee te geven: ik heb mijn eerste paar jeans pas gekocht ná het festival. Mijn hemd was heel keurig en saai, en over mijn schoenen durf ik het niet eens te hebben. Ik had gelukkig wel al lang haar.

»Wat ik daar zag en meemaakte, stond in schril contrast met de wereld waar ik vandaan kwam. De wereld van mijn ouders en grootouders was niet groter dan het Siciliaanse dorpje waar ze vandaan kwamen, ook al woonden ze in New York. Hun ouderwetse manier van leven botste keihard met de nieuwe ideeën van de jaren zestig, maar ze hebben me daar toch lange tijd voor kunnen afschermen.»

- ‘Woodstock’, ‘Shine a Light’, ‘The Last Waltz’, ‘No Direction Home’en nu weer een film over George Harrison: u bent eigenlijk een gefrustreerde muzikant!

Scorsese «Betrapt! Ik wou dat ik het talent bezat om muziek te maken, maar dat is niet zo. Wat ik wel kan, is muziek en beeld samenbrengen, zowel in die documentaires als in mijn films. Rockmuziek maakt een essentieel onderdeel uit van mijn cinema. Net als louche Italianen (lacht).»

Bekijk de trailer:

Herlees de bespreking »

0 reacties

reageer ook 

Reageer ook

Humo login:

(wordt nooit getoond)

Of login met facebook:

Deze week in Humo

RSS TV

Tv-tips voor vanavond

filmpjes op tv&film;

vlaamse-tv-zenders op twitter

Naar twitter
discoverybe profile

discoverybeDoe vandaag tot 20:00 uur nog mee aan de Dealers Competitie en maak kans op een plek in de finale! bit.ly/K1m8C75 hours ago · reply · retweet · favorite

canvastv profile

canvastvDe ontknoping van de Koningin Elisabethwedstrijd 2012: Andrej Baranov wint, Yu-Chien Tseng gaat naar huis met de VRT-publieksprijs. #kew20125 hours ago · reply · retweet · favorite

canvastv profile

canvastvWaar komen nepsigaretten vandaan? #vranckxtv zoekt en vindt straatventers in Parijs en clandestiene fabriekjes in China.http://ow.ly/b9qZE11 hours ago · reply · retweet · favorite

een profile

eenOm 20:40 ontvangt @petervandeveire enkele bekende specialisten en liefhebbers van het songfestival in Studio Eurosong bit.ly/KAC0rL12 hours ago · reply · retweet · favorite

canvastv profile

canvastv5 rugzaktoeristen gaan op zoek naar grensverleggende ervaringen. Hotel very welcome, om 23.40. ow.ly/b9raf14 hours ago · reply · retweet · favorite

vtm profile

vtmRT@Telefacts: Telefacts zoekt een barbecuefeestje vanavond in het Gentse waar we wat sfeerbeelden mogen nemen, voor een reportage over he...16 hours ago · reply · retweet · favorite

canvastv profile

canvastvTijd voor de namiddagfilm van deze week: Hop, over een Burundese jongen en z'n vader met o.a. Jan Decleir, Kalomba Mboy en... Emile Mpenza.17 hours ago · reply · retweet · favorite

discoverybe profile

discoverybeNeem in #AussieFeds een kijkje achter de schermen bij de nationale en internationale politie van Australië, de Australian Federal Police.20 hours ago · reply · retweet · favorite

een profile

eenStraks om 23:35 zie je Al Pacino en Russell Crowe in "The insider" ow.ly/i/EoHqyesterday · reply · retweet · favorite

canvastv profile

canvastvFrigoboxen gevuld? Volkslied ingestudeerd? Over naar het Koning Boudewijnstadion. #belmon #rodeduivels #wilmots #canvastvyesterday · reply · retweet · favorite

vtm profile

vtmZo meteen een nieuwe #vanas en het belooft heet te worden ...yesterday · reply · retweet · favorite

canvastv profile

canvastvOm 22.55: Le silence de Lorna, een pakkende (en bekroonde) prent van de gebroeders Dardenne over immigratie in België ow.ly/b9qaJyesterday · reply · retweet · favorite

JIM_be profile

JIM_beFan geraakt binnen in kleedkamer One Direction bit.ly/KyKQdwyesterday · reply · retweet · favorite

canvastv profile

canvastvHet is 19.00 en dan hebben de Zweden lol! Hop naar het monadine kustplaatsje #Solsidan ow.ly/i/Eqa1yesterday · reply · retweet · favorite

vtm profile

vtmRT@voordeshow: Wij starten het verlengd weekend met BBQ-tips! Geniet ervan en tot maandag!#voordeshow @vtmyesterday · reply · retweet · favorite

Meest bekeken tv-programma's

 De week van 16 mei - 22 mei.

 
  • SCHEIRE EN DE SCHEPPING

    1.191.672

  • THUIS

    1.034.668

  • HET 7 UUR-JOURNAAL

    942.929

  • BOER ZOCHT VROUW

    930.596

  • FLIKKEN MAASTRICHT

    926.283

  • MAN BIJT HOND

    924.098

  • SPORTWEEKEND

    876.250

Jouw aanraders