verder naar Humo.be site
 
U bent hier: Humo.be / Humo Reviews  / Boeken ReviewsHerman Koch - Het diner
8 reacties »Boeken Reviews

Herman Koch - Het diner

Herman Koch Het diner
Door (jm), 11/02/2009 - 09u00

Nu te koop bij Proxis

In 'Het diner' (Anthos), de nieuwe Herman Koch (als u 'm niet kent van zijn vorige boeken, dan misschien wel van 'Jiskefet'), zitten we driehonderd bladzijden lang gevangen in een niet nader genoemd Nederlands restaurant. Het gezelschap: de verteller, samen met zijn vrouw, zijn broer (die onhoudbaar op weg is om bij de volgende verkiezingen de nieuwe minister-president van Nederland te worden) en zijn schoonzus.

Er wordt gedineerd onder hoogspanning: de vier zijn samen om te praten over hun kinderen - beide echtparen hebben een zoon van vijftien. Die hebben de dood van een dakloze op hun geweten, maar over meer dan wat vage beelden van een bewakingscamera beschikken de speurders niet.

De ouders zijn wél op de hoogte, en terwijl Koch zich amuseert met een ingenieus gecomponeerde plot, wordt zijn verteller door de ene na de andere indringende vraag bezocht. Moeten de twee echtparen alles toedekken, of hun zonen gaan aangeven? Zijn ze zelf, als ouders, verantwoordelijk? In hoeverre is agressie genetisch bepaald? En is dit dan de onherroepelijke versplintering van Het Gelukkige Gezin?
Zware kost, zeer zeker, maar ook de satiricus Koch is er nog: in hilarische passages rekent hij cassant af met de hypocriete uitwasjes waar chique restaurants in gespecialiseerd zijn, en terloops ondergraaft hij ook de lamlendige schone schijn waarachter toppolitici zich verbergen. Maar het beladen onderwerp verdwijnt nooit van de pagina's: er valt wat te grinniken, maar het is lachen met de handrem op.
Dat dit boek een pageturner is waar je desnoods een nachtje slaap voor laat, is te danken aan het thrillerachtige opzet en de intelligent geïnstalleerde spanningsboog. Dat het tot verhit nadenken aanzet, aan de zorgvuldig gewogen morele dilemma's die de auteur opwerpt. En dat dit een boek is dat je méédraagt, eentje dat nerveus blijft rondwandelen in je hoofd, is te danken aan dat unheimliche sfeertje dat Koch in zijn zinnen gezogen heeft. De doorlopende suggestie van geweld en de alomtegenwoordigheid van angst als motor voor de hele poppenkast maken dat je je als lezer hoogst oncomfortabel gaat voelen. Zoals in het echte leven, quoi.
Herman Koch heeft een huiveringwekkend goed boek geschreven.

Tags: jiskefet, herman koch, het diner.

dit artikel
 
Uw mening:
Print dit artikel »
Verstuur dit artikel »
Bookmark dit artikel:
Verwante Humo artikels
8 reacties

reageer »

 
19/12/2009 - 16u25Stef

Geen tijd voor lange besprekingen, maar ZEER GOED geschreven boek met alles erop en eraan:drama,droge humor, cynisme en sarcasme;zeer concrete en boeiende schrijfstijl Congratulations, Mister Koch

29/10/2009 - 14u10de leesvrouw

Schitterend boek, afkeer van de politicus en sympathie voor de verteller in het begin, maar naargelang het boek vordert, afkeer van alles! Zeer goed geconcipieerd als diner, het cynisme druipt eraf. Niet lang geleden dat ik nog zo een goed boek heb gelezen, maar wel lang geleden dat een roman die niet het etiket thriller heeft, zo spannend was!

28/05/2009 - 15u53C

Misschien wil hij aangeven dat hij wist dat zijn zoon zijn ziekte heeft? Zijn zoon lijkt toch zo op hem. Of dat zijn vrouw de gegevens wel heeft ingezien en hij niet. Hij is immers niet mee geweest naar al haar ziekenhuisbezoeken tijdens de zwangerschap.

17/05/2009 - 18u17vandaagvandaag

Op een van de laatste bladzijden kom ik op de gedachte dat de hoofdpersoon wel eens niet de biologische vader van Michel zou kunnen zijn. Het vakje "ouders" is aangekruist, terwijl de hoofdpersoon nergens van op de hoogte is. En dan gelijk opmerken daarna dat eenieder in de kraamkamer zegt dat de jongen op hem lijkt. De hoofdpersoon benadrukt dan nog eens het gelukkige gezin in stand te willen houden en niet wil laten blijken bepaalde gegevens te hebben ingezien. Zie ik het fout?

05/05/2009 - 16u30kc00

Ben er gisteren in begonnen en het leest heel vlot. Ben benieuwd naar het vervolg.

16/03/2009 - 20u18wally

heb het honderd bladzijden volgehouden, denkende: dat leest lekker weg, maar ik vond er toch geen reet aan uiteindelijk. puur tijdverlies eigenlijk

14/03/2009 - 23u52AnnV

Inderdaad een schitterend boek. Lang geleden dat ik een boek niet kon wegleggen.

23/02/2009 - 14u43Pvansteenkiste

Volledig akkoord.
Heel goed geschreven en geconstrueerd boek. heel moeilijk om weg te leggen, eenmaal begonnen.

Humo Selecteert

Scheepsjournaal

Cees Nooteboom »

Het land is moe

Tony Judt »

1q84. Boek Eén & Twee

Haruki Murakami »

Facebook, Netlog, Twitter:
Humo ziet, volgt en toont u

 

Uitlaat

 

Het Gat van de Wereld: Inbox

 
Lees ook:    flair.be | libelle.be | storymagazine.be | kieskeurig.be | xquis.com | zappybaby.be | comeva.be | teveblad.be | goedelemagazine.be