humoOpen Venster
‘Onbegrijpelijk dat restaurants veel duurder zijn dan in het buitenland’
Wij zijn al jaren fervente restaurantbezoekers en dat kan gaan van een eenvoudig Grieks restaurant tot een chic etablissement met een paar sterren. Wij merken dat de gerechten de laatste jaren flink duurder zijn geworden. Uiteraard zit de coronacrisis daar voor iets tussen, maar vooral de prijzen van de wijnen swingen de pan uit. Vóór de crisis vond je nog een ‘betaalbare’ wijn voor 30 à 35 euro per fles, nu is dat vaak 40 euro en meer.
Volgens Matthias De Caluwé van Horeca Vlaanderen staat de meeste restaurants het water aan de lippen. Dat denken ze te kunnen vermijden door kleinere porties te serveren en, nog maar eens, de prijzen te verhogen.
Wij zijn net terug van een vakantie in Noord-Italië, waar we verschillende grote steden hebben gezocht. De gerechten van vaak superieure kwaliteit (die versgemaakte pasta’s!) zijn vaak tot de helft goedkoper dan in België. Een ossobuco voor minder dan 20 euro? Geen probleem. Een visgerecht uit de oven voor 18 euro? Het is meer regel dan uitzondering. Een fles wijn heb je al voor 12 tot 15 euro – oké, Italië is een wijnland. Voor een literfles San Pellegrino betaal je nooit meer dan 2,50 euro.
Wij vragen ons af: vanwaar dat enorme verschil? Ook in Italië is de overheid tussenbeide gekomen om de horeca te steunen. In Frankrijk en Duitsland is tafelen eveneens veel goedkoper. In België was er een btw-verlaging, waarna veel restaurants hun prijzen nog eens verhoogd hebben. Begrijpe wie begrijpen kan.
Eddy Parijs, Leuven.
Hebt u ook een brief in de pen zitten? Mail naar openvenster@humo.be of vul onderstaand formulier in: