humoOpen Venster
‘Waarom veroordelen we kinderen die van huis uit al meertalig zijn?’
Ik heb veertig jaar Nederlands gegeven in de hogere jaren van het middelbaar onderwijs in Antwerpen. De ene helft van de leerlingen sprak Aantwaarps, de andere helft bestond uit wel veertig nationaliteiten. Met zinsontleding hadden ze het allemaal even moeilijk, maar als Kelly het begreep en in het Antwerps kon uitleggen aan Kevin, en als Bilal het in het Turks kon expliceren aan Yüksel, werden we daar allemaal beter van. De collega’s Frans en Engels konden daar dan op voortborduren.
De leraar wiskunde had ook snel door dat een vreemde taal een hulpmiddel kan zijn: als Ahmed beter algebra kon dan Brahim, dan mocht die de andere helpen in het Marokkaans. Pure winst.
Waar doen we dan moeilijk over? We willen dat onze eigen kinderen meertalig zijn, maar we veroordelen kinderen die dat van huis uit al zijn!
Nicole Willaert, Beveren.
Hebt u ook een brief in de pen zitten? Mail naar openvenster@humo.be of vul onderstaand formulier in: