Hanif Kureishi - Dit moet je weten
Understatement van de week, nummer één: de Pakistaans-Engelse auteur Hanif Kureishi put graag uit eigen ervaringen.
In zijn doorbraakroman 'De boeddha van de buitenwijk', bijvoorbeeld, duikt een tiener van gemengde komaf de Londense theaterwereld in. En ook zijn latere romans, essays, filmscenario's en theaterstukken staan bol van de autobiografische elementen. Het leverde Kureishi al meermaals een sneer van zus Yasmin op in de Britse media, maar dat zal 'm worst wezen.
In 'Dit moet je weten' (De Bezige Bij) gaat hij verder op het 'Boeddha'-pad, dat nu is aanbeland ter hoogte van een midlifecrisis. De show laat hij stelen door een vette, dealende zus: een innemende bully vol piercings en tatoeages, met een resem kinderen en een nog langere lijst abortussen.
Jamal, een halve Pakistaan van middelbare leeftijd, werkt als psychoanalyticus, leeft gescheiden van vrouw en zoon, en brengt zijn tijd door met boezemvriend Henry, een snobistische theatergoeroe. Henry legt het aan met Jamals zus Miriam (de dealer) en samen lopen ze de seksclubs af, tot ook de decadentie gaat vervelen. Jamal kickt op andermans geheimen, maar sleurt zelf een trauma mee uit zijn studententijd, toen hij een relatie had met de mooie Ajita. De flashbacks naar die periode leveren de betere scènes uit het boek. En al terugblikkend op de vrouwen uit zijn leven, vindt de psychoanalyticus zijn uitgedroogde lust terug.
Understatement nummer twee: Hanif Kureishi snijdt hete hangijzers aan. 'Dit moet je weten' gaat over integratie, vakbonden, kapitalisme, incest, ouderschap, kunst, schuld, seks, homo's, kanker, Irak en de bomaanslagen in Londen.
't Is niet evident om zoveel informatie tot een goed lopende roman te kneden, en dat lukt Kureishi ook niet helemaal. Maar dat-ie stof tot denken geeft, is al heel wat. En dat ermee te lachen valt, is nog beter.