Humo sprak met R.E.M.
'We konden elkaars bloed wel drinken.' Na de bijna-split: Humo sprak met R.E.M.. Download ook de eigenzinnige podselectie, met nummers die niet op de twee verzamelaars staan én nooit als single verschenen zijn.
'Het was erop of eronder.' Gitarist Peter Buck windt er geen doekjes om: R.E.M. heeft óver de rand van de afgrond gehangen - maar aan de nieuwe, bij vlagen woeste cd 'Accelerate' te horen (vanaf dit weekend in de winkel, vanaf gisteren al te beluisteren via Facebook!), is de groep gelouterd uit die crisis gekomen.
Ik ontmoet hen in het Tribeca Grand Hotel in New York, een peperduur hotel waar zwaar op verlichting bespaard wordt. Buck zal het hele gesprek als een metronoom met zijn voet blijven tikken, bassist Mike Mills glimlacht van oor tot oor, zanger Michael Stipe geeft me een slap en vochtig handje. Tijdens het interview kijkt hij me nauwelijks aan, en hij lijkt met zijn gedachten elders. Zelfs het geluid van de airco maakt hem zenuwachtig, en de Blackberry staat op trilfunctie zodat hij inkomende boodschappen kan lezen.
Na het interview kom ik te weten wat er scheelde: vlak voor ons gesprek heeft Stipe vernomen dat acteur Heath Ledger dood is aangetroffen in zijn flat, amper drie straten verder. In die eerste uren doen de wildste geruchten de ronde (zelfmoord? overdosis?) die achteraf gelogenstraft worden, maar die Stipe ontdaan moeten hebben. Ik verneem dat hij overwogen heeft het interview uit te stellen, maar omdat ik de volgende dag terugvlieg én omdat ons land hem na aan het hart ligt, heeft hij toch doorgebeten.
HUMO Ik hoor een noodzaak in 'Accelerate' die ik sinds de jaren tachtig niet meer gehoord heb in R.E.M.
Mike Mills «Mm, zelf zeggen we liever dat we meer gefocust waren. We wilden alle liflafjes wegsnijden; de songs moesten korter, sneller, luider, in één woord: krachtiger. Van mij mag je dat een noodzaak noemen.»
Peter Buck «Acht maanden aan een cd werken, zoals met onze vorige 'Around the Sun', is mesjogge: je kan onmogelijk zo lang geconcentreerd blijven. Iedereen was het erover eens dat het anders moest.»
HUMO Jullie zijn duidelijk niet tevreden over 'Around the Sun', hè?
Mills «Niks mis met de songs, maar we hebben ons niet hard genoeg geconcentreerd. Terwijl we die plaat opnamen, hebben we een compilatie samengesteld en zijn we op tournee geweest. Niet verstandig.»
Michael Stipe «Ik sluit me aan bij Mike: alle songs op 'Around the Sun' zijn goed, sommige zelfs geweldig; dat is ook gebleken tijdens de concerten. Maar de voorbije jaren hadden we de neiging om over onze eigen voeten te struikelen.»
Buck (droog) «'Around the Sun' was niet goed genoeg: wij wisten dat, en onze fans wisten het ook. Het frustrerende is dat ik nog altijd geloof dat we met dezelfde songs wél een sterke plaat hadden kunnen maken. Toen we aan de nieuwe cd begonnen, beseften we: als dit geen héél straffe plaat wordt, is het gedaan met R.E.M. Een cd die alleen maar oké is hoeft voor mij niet.»
Stipe «Volledig mee eens: dat zou het einde geweest zijn.»
(cv)
undefined
U vindt het volledige interview met R.E.M. in Humo 3525
undefined
Wat schaft de Pod? R.E.M.: de eigenzinnigste 15
De dubbelcompilaties 'And I Feel Fine... The Best of the I.R.S. Years 1982-1987' en 'In Time: The Best of R.E.M. 1988-2003' zijn een goede start voor wie nog niets van de band in huis heeft (ze bestaan, de arme drommels!), maar de schatkamer van Athens' Finest puilt uit van de parels. Een eigenzinnige podselectie, met nummers die niet op die twee verzamelaars staan én nooit als single verschenen zijn. Om het een beetje overzichtelijk te houden laten we de tientallen outtakes en B-kantjes buiten beschouwing, hoewel met het fraaiste daarvan óók een heerlijke iPod-afspeellijst te vullen is (als u het vriendelijk vraagt, doen we dat later misschien nog eens).
Bekijk en download de R.E.M.-selectie via iTUnes
undefined
Trailer voor de nieuwe cd 'Accelerate'
undefined
undefined