null Beeld

In het wiel van Patrick Lefevere: 'Iedereen vergat dat er camera's waren'

Eén jaar lang mocht productiehuis Woestijnvis mee op pad met wielerploeg Etixx–Quick·Step, van het eerste trainingskamp in Calpe tot het wereldkampioenschap in Qatar, waar het team in oktober voor de derde keer het WK Tijdrijden won. Het resultaat ziet u in de vijfdelige documentairereeks ‘Alles voor de koers’. Patrick Lefevere, oprichter en CEO van de ploeg, is alvast benieuwd.

Joost Vandesande

Patrick Lefevere «Ik heb enkele ruwe fragmenten gezien, meer niet. Maar ik vermoed dat er veel uit de bioscoopfilm ‘One Year in Blue’ zal komen, en die werd gesmaakt. Al draaide het daar te veel rond Tom Boonen, vond ik. Hij is een heel belangrijke schakel binnen de ploeg, maar uiteindelijk heeft hij maar drie koersen gewonnen. Terwijl onze ploeg vorig seizoen 56 zeges heeft behaald. Andere fantastische prestaties, zoals Gianluca Brambilla die Nairo Quintana in de Vuelta verslaat, zaten er niet in. Ik hoop dat ze de serie wel gehaald hebben.»

HUMO Mochten ze alles filmen?

Lefevere «Ja, al heb ik wel een paar keer moeten ingrijpen. Na de derde rit van de Tour was er een crisisvergadering: we hadden opnieuw de massasprint verloren. Ploegleiders Brian Holm en Wilfried Peeters wilden niemand in de buurt, en toen heb ik gezegd: ‘Wél camera’s, we werken samen in goede en kwade dagen’.»

HUMO Het wielrennen houdt niet van pottenkijkers.

Lefevere «Dat zeggen jullie, maar ik heb tien jaar geleden al enkele journalisten uitgenodigd om ons te volgen in de Tour, nadat we beschuldigd waren van georganiseerd dopinggebruik. Ze hebben eraan verzaakt, misschien omdat ze hun beschuldigingen niet hard konden maken – wat achteraf ook gebleken is.

»Ik heb lang getwijfeld om in te stemmen met dit project, maar mensen van binnen de ploeg hebben me overtuigd.

»Veel hangt ook af van de filmcrew, en die heeft zich heel discreet opgesteld. Op het einde was er een ‘Big Brother’-effect: iedereen vergat dat er camera’s waren. Alles mocht ook uitgezonden worden, behalve misschien een renner die uit de douche komt. Anders zou het over de grootte van de piemels gaan, en niet over de kwaliteiten van de renners (lacht).»

HUMO Het is wel druk in het zog van Boonen: ook Koen Wauters en VTM hebben hem gevolgd voor een programma.

Lefevere «Daar was ik niet blij mee. Ik had al een akkoord met Wouter Vandenhaute, en voor hem was het daardoor waarschijnlijk minder gemakkelijk om zíjn product verkocht te krijgen. De mediawereld is klein, hè. Ik merk dat ze het bij VTM eerst gepland hadden voor 2018, en telkens hun deadline vervroegen: ze willen meeliften op het succes.»

HUMO In de trailer zagen we al beelden van de contractbesprekingen met Philippe Gilbert. Je zegt: ‘Een handdruk is voor mij meer waard dan een contract.’

Lefevere «Dat is heilig voor mij. Als we in juni iets zijn overeengekomen, dan teken ik zoveel maanden later wat we hebben afgesproken. Ik heb nog nooit mijn woord gebroken. Met het gevolg dat ik wel al een paar keer mijn hand heb opgefret en gedacht: ‘Wat heb ik nu gedaan?’ Maar als ik ooit de wielrennerij verlaat, zal het met opgeheven hoofd zijn.»

HUMO Wat was voor u het bijzonderste moment van het afgelopen seizoen?

Lefevere «Je kunt niet naast Parijs-Roubaix. Iedereen die niet in onze ploeg zat, had Tom afgeschreven: ‘Het zal niet meer gaan, hij is te oud’. Uiteindelijk doet hij het dan toch, eerder op vechtlust dan op talent. Het heeft zijn populariteit een nieuwe boost gegeven: de mensen werden er echt emotioneel van. Logisch: prestaties op karakter spreken het meest aan.»

Reageren op een artikel, uw mening ventileren of een verhelderend inzicht delen met de wereld

Ga naar Open Venster

Op alle artikelen, foto's en video's op humo.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar redactie@humo.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234