null Beeld

Live in Congo

In april 2006 zette Ronny Mosuse voor het eerst voet aan wal in zijn vaderland Congo: met zijn muzikale compagnons Aram Van Ballaert en Klaas Gaublomme speelde hij er een week lang straatconcerten in het kader van een VN-campagne tegen aids.

Redactie

Hoe het hen daar verging, ziet u vanavond in de documentaire 'Live in Congo' op Canvas. Euh, Canvas Plús!


Ronny Mosuse «Mooi zo, maar weet jij of er überhaupt iemand naar Canvas+ kijkt? Ik niet: ik heb al geen tijd om naar de reguliere zenders te kijken, laat staan dat ik er de digitale kanalen bovenop zou moeten nemen. Maar blij toe dat ze 'Live in Congo' uitzenden hoor: al is na afloop maar een handvol kijkers beter op de hoogte van de aidsproblematiek, dan is het wat mij betreft al geslaagd.»


HUMO Had je als kind een speciale band met je vaderland, of was het meer zoals in die sketch van 'In de gloria' waarin de tv-reporter een uit de Vlaamse klei gestampte kleurling vergeefs uithoort over zijn Afrika-gevoel?

Mosuse «Iets daartussenin. Ik ben me pas bewust geworden van mijn huidskleur op mijn twaalfde: toen kreeg ik een geel paspoort waarop te lezen viel dat ik een Congolees was. Een complete schok voor iemand die geboren en getogen is in Antwerpen. Toen ik later mijn vader ontmoette, die trouwens gewoon in Brussel woonde, en hij ons verhalen vertelde over Congo, was mijn interesse natuurlijk wel gewekt.»


HUMO Doet het je iets dat Barack Obama, net als jij de zoon van een zwarte vader en een blanke moeder, de president van de VS wordt?

Mosuse «Tuurlijk! Dat een halfbloed de machtigste man van Amerika kan worden - ik ben graag voorzichtig, want ze kunnen 'm tussen nu en zijn inauguratie in januari nog altijd omleggen - is een geweldige opsteker voor al wie in hetzelfde schuitje zit. Misschien zullen mensen eindelijk inzien dat rassenvermenging niks uitzonderlijks is, en wie weet zal onze raciale afkomst wat meer naar de achtergrond verschuiven. Enfin, Obama is gelukkig veel méér dan een halfbloed alleen: hij is een Amerikaan onder de Amerikanen, die iedereen kan begeesteren - jong, oud, blank, zwart. De gedroomde schietschijf voor gefrustreerde rednecks dus (lacht)


HUMO Onlangs heb je voor Humo Angus Young geïnterviewd. Heb je 'm verteld dat je alter ego Aertbeliën Sylvain bas speelt bij het aan AC/DC schatplichtige hardrockcombo CPeX?

Mosuse «Daar was ik veel te verbouwereerd voor: na Neil Finn van Crowded House en Prince was het al de derde keer dat ik één van mijn grote idolen recht in de ogen kon kijken. Niet simpel hoor, al is Young wel een fantastische gast: alleen geïnteresseerd in schuine moppen, kettingroken en gitaarspelen.

»Ik heb even getwijfeld of ik 'm zou vertellen dat mijn tante als achttienjarige groupie nog een tong heeft gedraaid met Bon Scott. Er zijn helaas geen foto's van, maar in de familie heeft jarenlang een AC/DC-broeksriem gecirculeerd die ze van een roadie gekregen had. Nu ik erover nadenk: die gast had vast zijn riem losgemaakt om beter...»

HUMO Helaas, onze tijd zit erop: toch bedankt!

(kt)

Bekijk een fragment uit \'Live in Congo\'Ronny Mosuse

Reageren op een artikel, uw mening ventileren of een verhelderend inzicht delen met de wereld

Ga naar Open Venster

Op alle artikelen, foto's en video's op humo.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar redactie@humo.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234