televisie'Nacht van de popmuziek'
‘De nacht van de popmuziek’: ‘Matthijs van Nieuwkerk heeft ervoor gekozen om flink in te leveren’
Klein lichtpuntje in deze donkere tijden: op NPO 3 wordt zaterdag de vijftiende editie van 'De nacht van de popmuziek' op gang gezwengeld, de live uitgezonden televisiemarathon waarin Matthijs van Nieuwkerk en 'don' Leo Blokhuis ruim drie uur lang in de muzikale grabbelton van archivaris Fenno Werkman mogen snuisteren.
LEO BLOKHUIS «Tijdens de eerste lockdown kregen we geregeld berichtjes van kijkers in de trant van 'Willen jullie alsjeblieft een extra uitzending maken van 'De nacht van de popmuziek'?' Mensen hebben in deze tijd blijkbaar nood aan houvast, aan iets vertrouwds, en dat bieden wij hun. Hoewel het dit keer natuurlijk een bijzondere editie zal worden, vanwege corona - op dit moment weten we nog niet precies wat mag en wat niet mag in het Amsterdamse hotel waar we altijd opnemen. Eén ding is zeker: het gaat door, dus je mag je weer op een hele rist puike livefragmenten verheugen.»
HUMO Vis al eens wat krenten uit de pap?
BLOKHUIS «Ik maak ook radio, en wat me al langer opvalt, is dat best veel luisteraars het jammer vinden dat er nooit eens lange nummers gedraaid worden, althans niet integraal. 'Telegraph Road' van Dire Straits bijvoorbeeld, dat bijna een kwartier duurt. Of 'Echoes' van Pink Floyd: 23 volle minuten theepauze. Om aan die verzuchting tegemoet te komen, en ook omdat we het zelf wel grappig vinden, willen we aan het eind van het programma een opname laten zien van 'Karn Evil 9', een fantastische lap progrock uit de vroege jaren 70 van Emerson, Lake & Palmer. Het duurt wel een halfuur: héérlijk.
»We gaan ook aandacht besteden aan 'Paranoid' van Black Sabbath, omdat die plaat vijftig is geworden. Altijd arbitrair natuurlijk, maar je zou kunnen zeggen dat bijgevolg ook de metal een halve eeuw bestaat. Om dat in de verf te zetten, laten we de kijkers tijdens de uitzending kiezen tussen fragmenten van Iron Maiden, Judas Priest, Megadeth en Slayer. Zo gaan we ook een eighties-blokje doen, waarin kan worden gekozen voor liveversies van 'Billie Jean', 'Eye of the Tiger', 'Fast Car' of 'Livin' on a Prayer'.»
HUMO Sinds het einde van 'De wereld draait door' is het wat stil geworden rond Matthijs van Nieuwkerk. Hoe is het nog met hem?
BLOKHUIS «Voor zover ik weet: goed. Hij is in volle voorbereiding van een nieuw zaterdagavondprogramma dat hij vanaf januari gaat maken. Voor de publieke omroep, nog wel.»
HUMO Niet voor de commerciëlen, bedoel je?
BLOKHUIS «Ja! Begin dit jaar liep zijn contract af en moest hij een besluit nemen. Je weet, als je in Nederland in de publieke sector werkt, mag je volgens de zogeheten Balkenende-norm niet meer dan 130 procent van een ministersalaris verdienen. Matthijs zat daar flink boven, en had dus de keuze: bij de publieke omroep blijven en flink inleveren, ofwel twee à drie keer zo veel verdienen bij de commerciëlen. Hij heeft voor het eerste gekozen, wat niet alleen betekent dat we een programma zoals dit kunnen blijven maken, maar ook dat hij - om het maar even plechtig te zeggen - bewaard is gebleven voor de publieke zaak. Dat noem ik: winst.» (nj
‘Nacht van de popmuziek 2020', NPO 3, zaterdag 14 november, 22.40