tv-tipsdocumentaires
Humo selecteert de documentaires die u deze week graag informeren (van 28 januari tot 3 februari)
Niets gaat over
Eén, woensdag 2 februari, 20.40
ACTUA Tien jaar geleden brachten de ochtendprogramma’s op de radio verschrikkelijk nieuws. In de avond van 13 maart 2012 was een bus die vanuit Zwitserland vertrokken was richting België, in Sierre in een tunnel tegen de muur gebotst. Daarbij lieten 28 mensen het leven: 6 volwassenen en 22 kinderen die op sneeuwklassen waren geweest in Saint-Luc, een bergdorp in de Zwitserse Alpen. Over de precieze omstandigheden en de oorzaak van de crash is er tot op vandaag geen duidelijkheid. De nieuwe zesdelige reeks ‘Niets gaat over’ keert terug naar die voor tientallen gezinnen uit Lommel, Heverlee, Beersel en Haasrode vervloekte 13 maart. Ouders, broers en zussen van slachtoffers en kinderen die het ongeval overleefd hebben, praten over hoe ze de gebeurtenissen een plaats hebben moeten geven. De serie is gemaakt door journalist Lieven Van Gils en actrice Katrien De Ruysscher, die allebei het drama van dichtbij hebben beleefd: één van de volwassen slachtoffers was een goede vriend van Van Gils, en De Ruysscher is net na de ramp verhuisd naar Lommel-Kolonie, de wijk waar één van de schooltjes van de verongelukte leerlingen stond.
Vranckx: Tegenpolen
Canvas, zaterdag 29 januari, 20.10
ACTUA Polen had al één van de strengste abortuswetten, maar sinds het najaar van 2020 is abortus ook verboden als de foetus zware afwijkingen heeft. ‘Tegenpolen’ onderzoekt hoe de kwestie de Poolse samenleving verdeelt.
Universe
Canvas, zondag 30 januari, 20.55
WETENSCHAP Terwijl op Eén het WK veldrijden wordt beslecht, verruimt Canvas de blik van de kijker met ‘Universe’, een vijfdelige reeks waarin de Britse professor Brian Cox ons heelal doorlicht en onthult hoe sterren leven gaven aan het universum.
Een porseleinen huwelijk
NPO 2, maandag 31 januari, 22.20
GESCHIEDENIS Op 2 februari 2002 trouwde Willem-Alexander met de Argentijnse Máxima Zorreguieta. Toen bleek dat Máxima’s vader lid was geweest van de Argentijnse junta, kwam het bijna tot een regeringscrisis.
Het verhaal van Nederland
NPO 1, woensdag 2 februari, 20.35
GESCHIEDENIS Groots opgezette docuserie waarin de geschiedenis van Nederland wordt naverteld, van het prille begin via de zogenaamde Gouden Eeuw, toen het land een wereldmacht was, tot vandaag.
Killer high: the silent crisis
NGC, woensdag 2 februari, 21.00
ACTUA Je kunt het moeilijk ‘een stille crisis’ noemen als er tv-series als ‘Dopesick’ over worden gemaakt, maar de epidemie van zware pijnstillers eist in de VS dagelijks tientallen levens. En het einde is nog niet in zicht.